Rafalska: 500 zł na dziecko w drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

Z kraju

TVN24 BiS500 plus bez progu dochodowego. "Koszty kryterium mogłyby być wyższe niż ewentualne zyski"

Inwestycja w rodzinę to jest najlepsza inwestycja - przekonywała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Wypłaty w ramach programu 500 plus na pewno rozpoczną się w drugim kwartale bieżącego roku, ale nie wykluczam, że na początku mogą pojawić się zatory - powiedziała Elżbieta Rafalska. Dodała, że logistycznie jest to "trudna operacja".

- Cały czas budowaliśmy ze środków europejskich drogi (…) przyszedł czas na prowadzenie prawdziwej polityki rodzinnej(…), w której nie jest tylko ten element (program 500 plus) wsparcia rodziny (…). Będą do tego dołączone inne, takie jak polityka mieszkaniowa, pomoc młodym rodzinom w zdobyciu mieszkania, oferty pracy, narodowy program zatrudnienia - powiedziała Rafalska. Szefowa resortu w ramach konsultacji społecznych spotkała się w poniedziałek w Gorzowie Wlkp. z wójtami, burmistrzami i prezydentami oraz pracownikami ośrodków pomocy społecznej z całego regionu. - Bardzo się cieszę, że mamy spotkanie z samorządowcami ponieważ będzie to zadanie zlecone i od samorządowców będzie zależała jakość wprowadzenia tego projektu (…) więc bardzo nam zależy na dobrej współpracy. Cieszę się też z tego, że są praktycy, ci którzy wydają decyzje, ci którzy bezpośrednio pracują z podopiecznymi. Ich uwagi są niezwykle cenne, bo są praktyczne, nie teoretyczne. Czekamy na wszystkie uwagi - mówiła Rafalska. Pytana o obawy samorządowców o kwestie techniczne związane z procesem przyjmowania wniosków i wypłaceniem świadczenia powiedziała, że jest to uregulowane w projekcie ustawy, podobnie jak sprawa dotowania tego zadania.

Jaki termin?

- Jeśli chodzi o termin to mówimy (…) o 1 kwietnia i tu rzeczywiście zależy co samorządowcy powiedzą. Czy im miesięczne vacatio legis, miesięczny termin wystarczy na wprowadzenie i przygotowanie swoich służb do wypłaty. Natomiast prowizja w ustawie jest zawarta, wynosi 2 proc. W mojej ocenie to jest wysoka prowizja - zauważyła minister. Dodała, że na pewno w drugim kwartale br. rozpoczną się wypłaty świadczenia wychowawczego. Nie wykluczyła, że na początku mogą się pojawić zatory. Zaznaczyła, że w projekcie ustawy są propozycje mówiące o tym, że w 2016 r. wyjątkowo wniosek będzie można składać w ciągu trzech miesięcy, a wypłata będzie liczona wstecz. Podobnie będzie w przypadku samorządu, który także będzie mógł skorzystać z wydłużenia do trzech miesięcy czasu na wydanie decyzji. - Na pewno logistycznie jest to trudna operacja - przyznała. Podkreśliła, że zgodnie z projektem jest mowa o wypłacie środków pieniężnych. - Na razie mówimy o wypłacie środków pieniężnych. Absolutnie tylko i wyłącznie takie rozwiązanie jest w projekcie, aczkolwiek są jeszcze prace w parlamencie. A więc przelew na konto, bądź wypłata w punkcie kasowym i rodzina będzie decydowała o tym, na co te środki wydaje - zaznaczyła.

Obniżka nie wchodzi w grę

Poproszona o komentarz do pojawiających się głosów o obniżeniu wysokości świadczenia powiedziała, że jak podczas każdej dyskusji takie głosy się pojawiają. - Jeśli mówimy, że to jest projekt 500 plus, trudno żeby on dzisiaj stał się projektem, nie wiem: 300 plus, 200plus - nie wchodzi to w grę - podkreśliła. Powiedziała, że konsultacje społeczne mają się zakończyć pod koniec stycznia. Następnie projekt zostanie przyjęty przez rząd, by trafić do parlamentu. Program Rodzina 500 plus przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych. Świadczenie będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie składania wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie - informuje na swojej stronie MRPiPS.

Będzie więcej dzieci?

Wypłaty mają ruszyć w II kwartale br. Wsparciem objętych zostanie ok. 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na ok. 3,8 mln dzieci. Tym samym rocznie z budżetu państwa na wypłatę tego świadczenia trzeba zabezpieczyć 22,8 mld zł. Rafalska poinformowała, że w 2016 r. będzie to kwota ok. 17 mld zł. Mówiła także, że wg prognozy GUS efektem realizacji programu 500 plus będzie wzrost liczby narodzin w Polsce na poziomie ok. 278 tys. w perspektywie 11-letniej.

Zobacz. 500 złotych na dziecko: wypłaty w gotówce czy tylko na specjalnej karcie? (15.01.2016)

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: