Od początku kwietnia będzie można składać wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 plus za pomocą bankowości elektronicznej i platformy usług elektronicznych ZUS. Zachęcamy do tego, bo to sposób najprostszy - przekonuje wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.
We wtorek w ministerstwie cyfryzacji zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Bankiem PKO BP w zakresie współpracy przy realizacji rządowego programu Rodzina 500 plus. Od czwartku rozpoczną się intensywne testy tego sposobu składnia wniosków o świadczenie.
Jakie wymogi?
Jak powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska, testy będą trwały do skutku, aż do 1 kwietnia. - Musimy mieć pewność, że jak będziemy projekt zaczynać, to wszystko działa. A w systemach informatycznych nie ma takich całkowicie zero-jedynkowych, bezpiecznych sytuacji, bo może np. nastąpić wiele wydarzeń związanych z funkcjonowaniem łączy telekomunikacyjnych. To wszystko będzie sprawdzane - dodała. Poinformowała, że program jest otwarty dla wszystkich banków, które spełnią określone wymogi bezpieczeństwa. Dodała, że resort oczekuje informacji ze Związku Banków Polskich i od banków niezrzeszonych, czy są tym zainteresowane. Do tej pory - mówiła - zgłosiło się 8 banków, w tym banki spółdzielcze. Pytana o wymogi, które muszą banki spełnić, by przystąpić do projektu, Streżyńska wyjaśniła, że chodzi o względy bezpieczeństwa związane z uwiarygodnieniem tożsamości danej osoby. Mówiła, że zakładając konto i korzystając z bankowości elektronicznej, klient najpierw osobiście idzie do banku i przedstawia dokumenty, dzięki którym sprawdzana jest jego tożsamość.
Nowa jakość
- Zaczynamy od 500 plus, ale mamy nadzieję, że tą samą drogą wiele innych usług będzie dostępnych - zaznaczyła minister cyfryzacji. Dodała, że w planach jest możliwość założenia profilu zaufanego na e-puapie, który umożliwia dostęp do wielu usług w całej administracji bez konieczności osobistego stawiennictwa w jednostkach organizacyjnych, które te profile zakładają. - Teraz system jest taki, że trzeba wypełnić wniosek, a następnie udać się osobiście i dokończyć proces rejestracji i certyfikacji (...) Dążymy do takiego rozwiązania, by to bankowe uwiarygodnienie przenosiło się na uwiarygodnienie w e-puapie, by można było z profilu bankowego założyć profil zaufany i dalej już prowadzić swoje kontakty z administracją - wyjaśniała. Także Marczuk zapewniał, że kanał elektroniczny jest zupełnie nową jakością w relacjach obywatel-administracja. - Nie żądamy od obywatela żadnych dodatkowych zabezpieczeń; np. by wyrobił sobie podpis elektroniczny. Uznajemy, że ci, którzy korzystają na co dzień z bankowości elektronicznej, za pomocą swoich loginów i haseł mogą złożyć wniosek o 500 plus - powiedział. - Zachęcamy, by w ten sposób składać te wnioski, bo to sposób najprostszy, ponieważ nie wychodzimy z domu i nie musimy odwiedzać urzędu - dodał wiceminister rodziny. Zaznaczył, że oprócz niego istnieje kanał tradycyjny, czyli wizyta w gminie i złożenie wniosku w formie papierowej.
Skorzystają klienci
Prezes Zarządu PKO Bank Polski Zbigniew Jagiełło mówił, że z programu 500 plus może skorzystać ok. 20 proc. klientów jego banku czyli niemal 500 tys. - Sądzimy, że duża część z nich ma dostęp do bankowości elektronicznej, bo mówimy o rodzicach dzieci, czyli o osobach w wieku plus minus 40 lat; jest to generacja oswojona z nowoczesnymi technologiami, która korzysta w sposób systematyczny z internetu i warto, by mogli korzystać z programu 500 plus przez bankowość elektroniczną - powiedział. Jak mówił, dzięki temu odpada problem związany z zapomnieniem hasła, czy danych potrzebnych do logowania. - System bankowy jest tak skonstruowany, że jeżeli ktoś zapomni, to w szybki sposób, może te dane odzyskać, te procedury są dobrze zorganizowane - wyjaśnił. Jagiełło przy tej okazji był pytany, czy środki z 500 plus będą mogły być wliczane do zdolności kredytowej klientów. Według niego nie byłoby to właściwe. - Te pieniądze albo powinny być dobrze inwestowane albo wydane w taki sposób, w jaki rodzice uznają. Decyzja, czy to będzie zaliczane do zdolności kredytowej czy nie, jest w rękach KNF - powiedział.
"Będziemy łączyli te systemy"
W ZUS na platformie usług elektronicznych - jak mówił wiceprezes zakładu Radosław Stępień - zarejestrowanych jest ponad 1,4 mln kont. - To do tych klientów od 1 kwietnia będzie skierowana nasza oferta i od tego dnia będzie możliwe wypełnienie wniosku rodzina 500 w kanale elektronicznym ZUS - powiedział. Jak mówił, wniosek będzie tak skonstruowany, by podpowiadać składającemu dane, w których posiadaniu jest ZUS. Stępień wyjaśnił, że porozumienie z PKO BP spowoduje to, że od połowy kwietnia będzie można przelogowywać się z bankowości elektronicznej do systemu ZUS, by w ten sposób również mieć dostęp do informacji zgromadzonych na indywidualnym koncie każdego użytkownika ZUS. - Będziemy łączyli te systemy - dodał.
Założenia programu
Dzięki programowi Rodzina 500 plus rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe, 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, również na pierwsze.
Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk o programie Rodzina 500 plus:
Autor: mb/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock