Pracownikom będzie należał się jeden dodatkowy dzień wolny za sobotę 1 maja - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki. Dodał, że termin odbierania wolnego nie musi koniecznie wypadać w okolicach weekendu majowego.
W tym roku 1 maja wypada w sobotę. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN Biznes ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki zgodnie z Kodeksem pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin i pracownikom będzie należał się jeden dodatkowy dzień wolny".
Okres rozliczeniowy to określony przez danego pracodawcę przedział czasu, w którym jest dokonywane rozliczenie czasu pracy - na przykład jednomiesięczny lub trzymiesięczny.
- W praktyce firmy w różnym czasie wyznaczają ten dzień wolny, bo Kodeks pracy tego nie precyzuje. Czasem pracodawca narzuca jakiś termin wspólny dla całej firmy (...), a u części pracodawców jest tak, że pracownicy z przełożonymi ustalają, kiedy taki dzień wolny będzie występował w kalendarzu - wyjaśnia.
- Dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego może być udzielony: w kwietniu, maju, czerwcu. Nie musi być blisko tej soboty 1 maja - dodaje Lisicki.
Za wypadającego w niedzielę 2 maja, zgodnie z Kodeksem pracy, dodatkowe wolne się nie należy.
Dni wolne w 2021 roku
Ustawowych dni wolnych od pracy jest 13. Często to okazja do zaplanowania dłuższego urlopu. Po majówce, kolejnego długiego weekendu możemy spodziewać się w czerwcu, a to za sprawą Bożego Ciała wypadającego w czwartek 3 czerwca. Kolejne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w niedzielę.
Na więcej dni wolnych liczyć możemy natomiast w listopadzie. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w 2021 roku w poniedziałek, zaś Święto Niepodległości (11 listopada) w czwartek.
Święta Bożego Narodzenia wypadają w sobotę (również przysługuje nam dodatkowy dzień wolny) i niedzielę.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock