Kolejki, strajki, opóźnienia i drogie bilety. "Sytuacja jeszcze przez jakiś czas się utrzyma"

Źródło:
TVN24
Ekspert rynku lotniczego o cenach biletów (materiał z 2022 roku)
Ekspert rynku lotniczego o cenach biletów (materiał z 2022 roku)TVN24
wideo 2/6
Ekspert rynku lotniczego o cenach biletówTVN24

Myślę, że ta sytuacja jeszcze przez jakiś czas się utrzyma - powiedział na antenie TVN24 ekspert rynku lotniczego Eryk Kłopotowski, odnosząc się do wysokich cen biletów lotniczych. Zdaniem analityka sytuacja odwróci się, gdy wzrośnie dostępność samolotów i foteli dla podróżnych. - Wtedy, mam nadzieję, że te ceny się wyrównają - podkreślał.

Kłopotowski pytany był na antenie TVN24, czy warto teraz planować podróże lotnicze w momencie, gdy branżę dotykają różne problemy. Chodzi m.in. o spór polskich kontrolerów z PAŻP, zapowiadane strajki pracowników tanich linii lotniczych czy brak pracowników na lotniskach na całym świecie. - Tak naprawdę uważam, że warto i trzeba latać tak dużo i tak często, jak się tylko da - odparł Kłopotowski.

Konflikt w PAŻP

Odnosząc się do konfliktu kontrolerów ruchu lotniczego z zarządem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ekspert wskazał dwie jego przyczyny.

- Pierwszą jest opieszałość PAŻP i brak profesjonalizmu ze strony osób prowadzących PAŻP. Tam wprowadza się ludzi, którzy niekoniecznie mają doświadczenie w lotnictwie. To jest jedna strona konfliktu. Po drugiej stronie jest, czy uzasadnione, czy też nie, podgrzewanie tego konfliktu. Żeby pokazać, że jest on bardzo poważny, bo rzeczywiście tak jest i dotyczy bardzo dużo osób, milionów podróżnych, którzy chcą, ale niekoniecznie będą mogli skorzystać z podróży lotniczej. Tutaj ścierają się dwie rzeczy: z jednej strony brak profesjonalizmu, z drugiej strony bardzo silne i uzasadnione emocje - tłumaczył.

Ekspert wyraził nadzieję, że nie dojdzie do paraliżu ruchu lotniczego. - Mam nadzieję, że obie strony widzą, jak dużo wstydu dla obydwu tych stron niesie dla nich przeciągający się konflikt. Bardziej zdecydowanie stoję po stronie kontrolerów - mówił.

Problemy kadrowe na lotniskach

Eryk Kłopotowski mówił także o brakach kadrowych na wielu europejskich lotniskach. - To jest efekt tego, że podczas pandemii nie było pracy dla osób pracujących na lotniskach, czy w liniach lotniczych. Wszyscy liczyliśmy na powrót ruchu lotniczego, ale firmy patrząc na swoje budżety zakładały, że ten powrót będzie spokojniejszy, bardziej stabilny. Założenia były bardzo ostrożne - mówił.

Zwrócił uwagę, że znalezienie nowych pracowników nie jest proste. - To nie jest sytuacja, ze możemy znaleźć kogokolwiek i ta osoba może rozpocząć pracę następnego dnia. Sam proces rekrutacyjny, poszukiwania pracowników, jest bardzo trudny. Rąk do pracy po prostu nie ma - powiedział.

- W Wielkiej Brytanii w jakimkolwiek mieście, czy to w Londynie, czy Glasgow, na oknach, witrynach wszędzie jest napisane: "szukamy rąk do pracy, nie mamy pracowników". To samo jest w przypadku lotnisk - dodał.

Podkreślił, że przeszkolenie takiego pracownika jest dużo bardziej czasochłonne. - Tych ludzi trzeba przeszkolić. Oni pracują w miejscu, gdzie jest granica państwowa, więc muszą mieć wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa. Te procedury są bardzo wydłużone i nawet otrzymanie przepustki trwa kilka tygodni - wyjaśniał.

Wyższe ceny biletów lotniczych

Ekspert również przyznał, że ceny biletów lotniczych mocno wzrosły. - Teraz pytanie, czy rzeczywiście powodem jest sytuacja makroekonomiczna i wzrost surowców. Uważam, że w co najmniej 50 procentach powodem tej sytuacji jest także bardzo szybki wzrost liczby liczby podróżnych. Wypełnianie samolotów jest bardzo wysokie. To jest wypełnienie, które już dzisiaj jest bardzo bliskie tym najlepszym czasom sprzed pandemii, a samolotów jest jednak mniej na niebie - tłumaczył.

- Myślę, że ta sytuacja jeszcze przez jakiś czas się utrzyma, aż faktycznie podaż się nie wzrośnie i nie będzie tych samolotów i foteli dostępnych dla podróżnych. Wtedy, mam nadzieję, że te ceny się wyrównają - podkreślał.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok w sprawie rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 roku - poinformował Orlen. Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017.

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W środowe popołudnie setki pasażerów utknęły w długich kolejkach na czwartym terminalu lotniska Barajas w Madrycie. Awaria kontroli paszportowej doprowadziła do poważnych utrudnień, przez które około pięciuset pasażerów nie zdążyło na swoje loty.

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W środę premier Węgier Viktor Orban ogłosił w mediach społecznościowych uruchomienie rządowego programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Źródło:
PAP