Popularny przewoźnik na zakupach. Wartość zamówienia liczona w miliardach

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Ryanair zamówił 300 nowych samolotów Boeing 737 MAX 10 - 150 potwierdzonych i 150 opcjonalnych - poinformowała irlandzka linia lotnicza. Ryanair przekazał, że wartość transakcji wyniesie 40 miliardów dolarów według obecnych cen katalogowych i jest największym w historii zamówieniem irlandzkiej spółki na towary wyprodukowane w USA. Irlandzki przewoźnik, to obok Polskich Linii Lotniczych LOT, najpopularniejsza linia lotnicza w Polsce.

Ze względu na rozmiar i skalę transakcji, będzie ona podlegała zatwierdzeniu przez akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu Ryanaira 14 września br. Maszyny mają zostać dostarczone przez amerykański koncern w latach 2027-2033.

"Ryanair jest zadowolony z podpisania tego rekordowego zamówienia na samoloty 300 MAX 10 z naszym partnerem lotniczym Boeingiem. Te nowe, paliwooszczędne, ekologiczne technologicznie samoloty oferują 21 procent więcej miejsc, spalają 20 procent mniej paliwa i są o 50 procent cichsze niż nasze B737-NG" - powiedział, cytowany w komunikacie, Michael O'Leary, prezes Grupy Ryanair.

Ryanair zamawia nowe samoloty

Irlandzki przewoźnik poinformował, że nowe, paliwooszczędne samoloty Boeinga B737 MAX 10 mają 228 miejsc, czyli 21 proc. więcej niż B737NG. Stopniowe dostawy w latach 2027-2033 mają umożliwić Ryanairowi stworzenie ponad 10 tys. nowych miejsc pracy dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów. Zamówienie ma pozwolić na zwiększenie ruchu lotniczego o 80 proc. - z 168 mln na koniec marca 2023 roku do 300 mln rocznie do marca 2034 roku.

Linia lotnicza oczekuje, że 50 proc. z tych dostaw zastąpi starsze samoloty B737NG.

Dave Calhoun, prezes i dyrektor generalny Boeinga, wskazał, że to przełomowa umowa. "Partnerstwo Boeing-Ryanair jest jednym z najbardziej produktywnych w historii lotnictwa komercyjnego, umożliwiając obu firmom osiągnięcie sukcesu i rozszerzenie przystępnych cenowo podróży na setki milionów ludzi" - ocenił Calhoun. Przypomniał, że pierwsze zamówienie między stronami zostało podpisane prawie 25 lat temu.

Najpopularniejsze linie lotnicze w Polsce

Z ostatnich dostępnych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Ryanair jest najpopularniejszą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik w 2022 roku obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu regularnym ponad 13,3 miliona pasażerów, co stanowiło wzrost o 7,6 miliona pasażerów rok do roku.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 8,5 miliona pasażerów (9,3 miliona pasażerów wraz z pasażerami w ruchu czarterowym). Narodowy przewoźnik - w ruchu regularnym i czarterowym - przewiózł 4,5 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej. Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - ponad 7,6 miliona pasażerów, po wzroście o 4,3 miliona pasażerów rok do roku.

Pierwszą piątkę zamknęły niemiecka Lufthansa - ponad 1,5 miliona pasażerów oraz Enter Air - ponad 900 tysięcy pasażerów. W czołówce sklasyfikowano też linie KLM - ponad 637,5 tysiąca pasażerów, a także Norwegian Air Shuttle - ponad 466,4 tysiąca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: salarko/Shutterstock

Pozostałe wiadomości