Nowe połączenie krajowe nad morze. Rejs potrwa nieco ponad godzinę

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Terminal lotniska w Radomiu gotowy
Terminal lotniska w Radomiu gotowyMIRBUD S.A.
wideo 2/3
MIRBUD S.A.Terminal lotniska w Radomiu gotowy

Polskie Linie Lotnicze LOT od czerwca uruchomią połączenie między Rzeszowem a Gdańskiem. Rejsy będą dostępne dwa razy w tygodniu. Niedawno informowaliśmy o planowanym uruchomieniu trasy krajowej między Szczecinem a podwarszawskim Modlinem przez Ryanaira.

Przedstawiciele lotniska Rzeszów-Jasionka poinformowali w środę, że latem znów będą dostępne połączenia między stolicą Podkarpacia a Gdańskiem. "Już czwarty rok z rzędu proponujemy to popularne połączenie pasażerom z naszego regionu oraz mieszkańcom Pomorza. To doskonała oferta zarówno dla osób ceniących wypoczynek nad Bałtykiem, jak i szukającym wytchnienia w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, czy na Roztoczu" - przekazał, cytowany w komunikacie, Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Loty na tej trasie będą realizowane dwa razy w tygodniu - od 2 czerwca do 5 września 2023 roku.

"Embraery 175, zabierające na pokład 82 pasażerów, będą wylatywać z Gdańska w poniedziałki i piątki o godzinie 21.20, by na podrzeszowskim lotnisku wylądować o 22.35. Samoloty 'nocować' będą w Jasionce, a w podróż powrotną wyruszą we wtorki i soboty o 6.55, zaś lądowanie w stolicy województwa pomorskiego zaplanowano na 8.10" - czytamy w komunikacie. Przedstawiciele lotniska Rzeszów-Jasionka poinformowali, że już ruszyła sprzedaż biletów.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w GdańskuPrzemek Swiderski/Gallo Images Poland

Konkurencja na trasach krajowych

Loty krajowe ma w swojej ofercie również irlandzki Ryanair. W połowie stycznia br. przedstawiciele lotniska Szczecin Goleniów poinformowali, że linia lotnicza przywraca połączenie między Szczecinem a podwarszawskim Modlinem. Rejsy obsługiwane przez irlandzką linię lotniczą powrócą od 26 marca. Ryanair zainaugurował rejsy między Szczecinem a Modlinem w maju ubiegłego roku. Połączenie zostało jednak zawieszone od października.

Międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów oddalony jest od Szczecina o około 33 km. Irlandzki przewoźnik oferuje również połączenia krajowe między stolicą Pomorza Zachodniego a Krakowem.

Trasę Warszawa - Szczecin mają w swoim rozkładzie Polskie Linie Lotnicze LOT, z tą różnicą, że samoloty narodowego przewoźnika oferują połączenia na i z Lotnisko Chopina. Na Lotnisko Chopina latał również Ryanair. Połączenie ze Szczecinem irlandzki przewoźnik skasował jednak na początku 2019 roku, tłumacząc to wysokimi kosztami w warszawskim porcie. Niedawno linia poinformowała, że wraca na największe lotnisko w Polsce.

Największe linie lotnicze

Z ostatnich dostępnych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Ryanair w pierwszym półroczu 2022 roku obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu regularnym ponad 5,8 mln pasażerów. Stanowiło to 38,93 proc. udziału w całym rynku. Irlandzka linia lotnicza znalazła się na pierwszym miejscu pod tym względem.

Na drugim miejscu znalazły się Polskie Linie Lotnicze LOT - ponad 3,4 mln pasażerów (22,79 proc.), a na trzecim węgierski Wizz Air - blisko 3 mln pasażerów (19,94 proc.). W czołówce zestawienia znalazły się też m.in. Lufthansa, KLM oraz EasyJet.

Na lotnisku Rzeszów-Jasionka obsłużono w 2022 roku 730 tys. pasażerów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Przemek Swiderski/Gallo Images Poland

Pozostałe wiadomości