Zmarł twórca pierwszego kalkulatora kieszonkowego
W wieku 86 lat zmarł w Dallas Jerry Merryman, jeden z trzech wynalazców, którzy skonstruowali pierwszy przenośny kalkulator elektroniczny.
Jak poinformowała we wtorek jego pasierbica Kim Ikovic, Marryman zmarł 27 lutego w szpitalu z powodu komplikacji wynikających z choroby serca i nerek.
Był on jednym z trzech naukowców, zatrudnionych w mieszczącej się w Dallas firmie Texas Instruments, którym przypisuje się opracowanie i skonstruowanie pierwszego przenośnego kalkulatora.
Utorowali drogę
Zespół pracował pod kierownictwem Jacka Kirby'ego, który utorował drogę do powstania dzisiejszych komputerów wynalazkiem obwodu scalonego. Za ten wynalazek został uhonorowany nagrodą Nobla. Trzecim członkiem zespołu był James Van Tassel.
Prototyp przenośnego kalkulatora, który skonstruowali w 1967 r., jest obecnie jednym z eksponatów w Smithsonian Institution. Mimo, że doradzano im wówczas natychmiastowe opatentowanie wynalazku, wniosek patentowy został przez nich zgłoszony dopiero w 1974 r.
Vernon Porter, który pracował niegdyś z Merrymanem w Texas Instruments, powiedział, że "Merryman był najbłyskotliwszym człowiekiem jakiego kiedykolwiek spotkałem, absolutnie wyjątkowym".
Inny były kolega zmarłego naukowca, Ed Mills, ujawnił, że Merryman opracował przełomowy projekt układu scalonego w zaledwie trzy dni.
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: americanhistory.si.edu
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.
Donald Trump zmienił zdanie w sprawie zwolnienia szefa Fed i powiedział, że "nie ma zamiaru tego zrobić". Na słowa prezydenta USA zareagowały pozytywnie azjatyckie giełdy. Wśród inwestorów rośnie też optymizm co do możliwej deeskalacji napięć w handlu z Chinami.
Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.
Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.
Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".
Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.
Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.
Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"
- Źródło:
- tvn24.pl
Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.
Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.