To naprawdę lukratywny biznes. Policzyli, ile cyberprzestępcy zarabiają na atakach

TVN24 Biznes

ShutterstockKoszt ataku zależy od wielu czynników

Zorganizowanie ataku DDoS to koszt rzędu zaledwie siedmiu dolarów za godzinę, zaś atakowana firma może stracić w tym czasie miliony dolarów - wyliczyli eksperci z Kaspersky Lab, którzy zbadali zasięg tego nielegalnego biznesu oraz stopień jego popularności i dochodowości.

DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to rozproszona odmowa usługi. Jest to atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów. Do przeprowadzenia ataku służą najczęściej komputery, nad którymi przejęto kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania.

Jak informują eksperci Kaspersky Lab, poziom usług dotyczących organizowania ataku DDoS na czarnym rynku nie różni się wiele od poziomu usług w przypadku legalnej działalności. Jedyna różnica polega na braku bezpośredniego kontaktu między dostawcą a klientem.

Jak to wygląda i ile kosztuje?

Hakerzy oferują wygodną stronę, na której klienci, po zarejestrowaniu się, mogą wybrać rozwiązanie, które im odpowiada, dokonać płatności i otrzymać raport na temat przeprowadzonych ataków.

Koszt ataku zależy od wielu czynników, m.in. od jego rodzaju, źródła, czasu trwania i lokalizacji. Ataki DDoS na strony anglojęzyczne są zwykle droższe niż podobne ataki przeprowadzane na strony wykorzystujące mniej popularne języki.

Inny istotny czynnik wpływający na koszt to rodzaj ofiary. Jak wyliczają eksperci z Kaspersky Lab, ataki na strony rządowe i zasoby chronione przez wyspecjalizowane rozwiązania do zwalczania DDoS są znacznie droższe, ponieważ te pierwsze wiążą się z większym ryzykiem, a te drugie są trudniejsze do zaatakowania.

Np. na jednej stronie internetowej oferującej ataki DDoS jako usługę, cena ataku na niechronioną stronę internetową waha się od 50 do 100 dolarów, podczas gdy atak na zabezpieczony zasób kosztuje 400 dolarów lub więcej.

To oznacza, że za atak DDoS można zapłacić od 5 dolarów, jeśli trwa 300 sekund, do 400 dolarów, jeśli dany serwis online ma być "bombardowany" przez 24 godziny. Średnia cena ataku kształtuje się w granicach 25 dolarów za godzinę.

Eksperci z Kaspersky Lab obliczyli również, że atak z wykorzystaniem opartego na chmurze botnetu składającego się z 1000 komputerów kosztuje dostawców około 7 dolarów na godzinę. To oznacza, że cyberprzestępcy przeprowadzający ataki DDoS zarabiają około 18 dolarów na godzinę.

Żądanie okupu

Istnieje jednak inny scenariusz, który może przynieść większe zyski cyberprzestępcom. Zakłada on żądanie okupu przez atakujących od ofiary w zamian za zaniechanie ataku DDoS lub odwołanie trwającego ataku. Wysokość okupu może stanowić równowartość tysięcy dolarów w bitcoinach, co oznacza, że zysk z jednego ataku może przewyższyć 95 proc. W rzeczywistości osoby dopuszczające się szantażu nie muszą nawet posiadać odpowiednich zasobów do przeprowadzenia takiego ataku - niekiedy sama groźba wystarczy.

Co ciekawe, niektórzy cyberprzestępcy nie mają skrupułów, aby zarówno sprzedawać ataki DDoS, jak i chronić przed nimi.

Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy:

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock