Związkowcy wchodzą do Tesli. W obawie o wykorzystywanie pracowników


Teslę już wkrótce może czekać duża zmiana. Oskarżenia o wykorzystywanie pracowników oraz wyśrubowane cele produkcyjne sprawiły, że związkowcy zapowiedzieli wejście do fabryki w amerykańskim Fremont.

Tesla zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, już w 2018 roku planuje zwiększyć produkcję pojazdów do 500 tys. w ciągu roku. To aż o dwa lata wcześniej niż dotychczas planowano. I jest to najbardziej ambitny harmonogram prac produkcyjnych od czasu wypuszczenia samochodu Ford Model T.

Już nie startup?

Te ambitne i wyśrubowane plany zwróciły uwagę związku zawodowego United Auto Workers (UAW), które jak przyznaje jego szef Dennis Williams przestaje postrzegać Teslę jako startup.

Powodem jest wysokie tempo wzrostu produkcji, które sprawia, że zakład we Fremont powoli aspiruje do miana jednego z największych w całych Stanach Zjednoczonych. Znacznie większego niż producenci takich luksusowych marek jak choćby BMW i Mercedes.

Zdaniem portalu Electrek na ten ruch można spojrzeć dwojako, optymistycznie ze względu na zwiększane zatrudnienie lub jako ruch, który ma pomóc chronić pracowników przed wykorzystywaniem ze względu na coraz większe potrzeby Tesli.

- Wierzymy, że pracownicy powinni mieć prawo głosu w swoim miejscu pracy i możliwość zbiorowych negocjacji - tłumaczył na ubiegłotygodniowej konferencji Williams, jednocześnie dodając, że "bardzo uważnie" przyglądają się sytuacji.

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy będzie to dobre rozwiązanie. I czy nie zakłóci dotychczasowego ładu w firmie funkcjonującej bardziej jako firma technologiczna niż typowy producent samochodów. Ponadto fabryka znajduje się w Kalifornii, stanie, który chroni prawa pracowników bardziej niż gdziekolwiek indziej.

Musk zaprzecza

W ostatnim czasie oskarżenia w stosunku do Tesli wystosował kalifornijski dziennik "Mercury News". Jak się okazało nieprawdziwe.

W artykule informowano, że Tesla zatrudniła podwykonawcę, który płacił zaledwie 5 dolarów za godzinę pracy. Prezes Elon Musk zaprzeczył jednak temu na Twitterze, ironizując, że zapomniano o jeszcze jednej cyfrze. Wizjonerski właściciel pokazał bowiem pismo, z którego wynika, że firma płaciła 55 dolarów. Tym samym zaprzeczając oskarżeniom gazety.

Przy tej okazji pojawił się również komunikat na stronie producenta.

"W Tesli dążymy do działania opartego na ciężkiej pracy i wyjątkowej wydajności, ale zawsze ważned dla nas są uczciwość i sprawiedliwość. Są chwile kiedy popełniamy błędy, ale bierzemy to na siebie" - napisali przedstawiciele Tesli.

"Tworzenie nowej firmy samochodowej jest niezwykle trudne i obarczone ryzykiem, ale nigdy nie będziemy firmą, w której nasze działania, czy nasza bezczynność pozwoli na coś złego, tylko po to, aby zaoszczędzić fundusze" - dodano.

Długie godziny pracy

Pracownicy i byli pracownicy komentujący artykuły pojawiające się na portalu Electrek, często przyznają, że kochają firmę, ale jednocześnie zaznaczają, że godziny pracy są długie. Wynagrodzenie jakie otrzymuje początkujący pracownik wynosi średnio 17 dolarów za godzinę. Pracownik spędza w fabryce 12 godzin dziennie - 5 dni w tygodniu.

Właściciele Tesli pytani o to przyznają, iż "nie ma wątpliwości, że pracownicy Tesli pracują ciężej niż większość". Ich zdaniem jednak "świata nie zmieni praca w systemie 9-5. Stawiamy sprawę jasno przed wszystkimi kandydatami do pracy".

"W czasach, zwiększanej produkcji, niektóre oddziały produkcji muszą czasem pracować w soboty. Dajemy jednak każdemu informacje z wyprzedzeniem, tym samym mają czas na odpowiednie zaplanowanie swojego tygodnia" - dodano.

Tesla czuje się zatem uprawniona do stawiania wysokich oczekiwań swoim pracowników. Koncern z Kalifornii wierzy, jednak, że wielki cel i szczególna misja jest tego warta. Także w oczach pracowników.

Wielka misja

Poczucie sensu pracy choć jest często trudne do oszacowania, wydaje się mieć wyraźny wpływ na zatrudnionych w Tesli. Pokazał to ostatni raport PayScale, przygotowany na podstawie odpowiedzi otrzymanych od 33,5 tys. pracowników branży technologicznej.

Tesla znalazła się na drugim miejscu, tuż za plecami innego dziecka Muska - Space X. 89 proc. pracowników producenta samochodów elektrycznych przyznało, że czują iż praca, którą wykonują zmienia świat na lepsze.

W przypadku Space X było to 92 proc.

Wg danych z czerwca 2015 r. w Tesla zatrudnia 12 tys. pracowników. Elon Musk planuje otworzyć kolejne fabryki - w Chinach i Europie.

Ciężarówki przyszłości na Wyspach:

Ciężarówki przyszłości na Wyspach
Ciężarówki przyszłości na WyspachTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: Electrek, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wykupiła dotąd nieco ponad połowę gruntów pod nowe lotnisko - poinformował pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak dodał, liczy na to, że do końca czerwca w życie wejdą nowe przepisy, które przyspieszą inwestycję.

"Mamy wykupione ponad 50 procent gruntów"

"Mamy wykupione ponad 50 procent gruntów"

Źródło:
PAP

Rumunia została wycofana z programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) - ogłosił amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). Resort wytłumaczył, że decyzja ma na celu "ochronę integralności VWP i zapewnienia bezpieczeństwa granic i imigracji".

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Źródło:
PAP

Polska firma FAKRO uruchamia produkcję schodów w USA, choć pierwotnie planowała otworzyć fabrykę w Nowym Sączu. - Nie uzyskaliśmy zgody od Urzędu Miasta - mówi Ryszard Florek, prezes firmy. Jak dodaje "zmieniające się przepisy i stawki celne w USA sprawiają, że lokalna produkcja staje się coraz bardziej opłacalna".

Znana polska firma uruchamia produkcję w USA. "Poszło to dużo łatwiej"

Znana polska firma uruchamia produkcję w USA. "Poszło to dużo łatwiej"

Źródło:
PAP

Jaguar Land Rover wznowił dostawy pojazdów do USA po wstrzymaniu ich ze względu na cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformował Reuters, powołując się na The Times.

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Źródło:
Reuters

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie partii zajączków z polewy o smaku kakaowo-mlecznym, z powodu możliwości obecności fragmentów plastików. Produkt został wycofany z obrotu.

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA), główna amerykańska agencja wywiadu zagranicznego, zamierza zmniejszyć liczbę stanowisk o 1200 - poinformował dziennik "Washington Post" powołując się na źródła w administracji prezydenta Trumpa.

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Źródło:
PAP

- Duże awarie energetyczne będą się zdarzać. Nie da się temu w zupełności zapobiec. Ważniejsze jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania i szybkie przywrócenie dostaw prądu - ocenił doktor inżynier Bartosz Brusiłowicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Źródło:
PAP

Trzynaście państw należących do Unii Europejskiej złożyło wniosek o tak zwaną klauzulę wyjścia - czyli wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. Jak powiedział Balazas Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, dzięki temu "państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność".

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Źródło:
PAP