Związkowcy wchodzą do Tesli. W obawie o wykorzystywanie pracowników


Teslę już wkrótce może czekać duża zmiana. Oskarżenia o wykorzystywanie pracowników oraz wyśrubowane cele produkcyjne sprawiły, że związkowcy zapowiedzieli wejście do fabryki w amerykańskim Fremont.

Tesla zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, już w 2018 roku planuje zwiększyć produkcję pojazdów do 500 tys. w ciągu roku. To aż o dwa lata wcześniej niż dotychczas planowano. I jest to najbardziej ambitny harmonogram prac produkcyjnych od czasu wypuszczenia samochodu Ford Model T.

Już nie startup?

Te ambitne i wyśrubowane plany zwróciły uwagę związku zawodowego United Auto Workers (UAW), które jak przyznaje jego szef Dennis Williams przestaje postrzegać Teslę jako startup.

Powodem jest wysokie tempo wzrostu produkcji, które sprawia, że zakład we Fremont powoli aspiruje do miana jednego z największych w całych Stanach Zjednoczonych. Znacznie większego niż producenci takich luksusowych marek jak choćby BMW i Mercedes.

Zdaniem portalu Electrek na ten ruch można spojrzeć dwojako, optymistycznie ze względu na zwiększane zatrudnienie lub jako ruch, który ma pomóc chronić pracowników przed wykorzystywaniem ze względu na coraz większe potrzeby Tesli.

- Wierzymy, że pracownicy powinni mieć prawo głosu w swoim miejscu pracy i możliwość zbiorowych negocjacji - tłumaczył na ubiegłotygodniowej konferencji Williams, jednocześnie dodając, że "bardzo uważnie" przyglądają się sytuacji.

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy będzie to dobre rozwiązanie. I czy nie zakłóci dotychczasowego ładu w firmie funkcjonującej bardziej jako firma technologiczna niż typowy producent samochodów. Ponadto fabryka znajduje się w Kalifornii, stanie, który chroni prawa pracowników bardziej niż gdziekolwiek indziej.

Musk zaprzecza

W ostatnim czasie oskarżenia w stosunku do Tesli wystosował kalifornijski dziennik "Mercury News". Jak się okazało nieprawdziwe.

W artykule informowano, że Tesla zatrudniła podwykonawcę, który płacił zaledwie 5 dolarów za godzinę pracy. Prezes Elon Musk zaprzeczył jednak temu na Twitterze, ironizując, że zapomniano o jeszcze jednej cyfrze. Wizjonerski właściciel pokazał bowiem pismo, z którego wynika, że firma płaciła 55 dolarów. Tym samym zaprzeczając oskarżeniom gazety.

Przy tej okazji pojawił się również komunikat na stronie producenta.

"W Tesli dążymy do działania opartego na ciężkiej pracy i wyjątkowej wydajności, ale zawsze ważned dla nas są uczciwość i sprawiedliwość. Są chwile kiedy popełniamy błędy, ale bierzemy to na siebie" - napisali przedstawiciele Tesli.

"Tworzenie nowej firmy samochodowej jest niezwykle trudne i obarczone ryzykiem, ale nigdy nie będziemy firmą, w której nasze działania, czy nasza bezczynność pozwoli na coś złego, tylko po to, aby zaoszczędzić fundusze" - dodano.

Długie godziny pracy

Pracownicy i byli pracownicy komentujący artykuły pojawiające się na portalu Electrek, często przyznają, że kochają firmę, ale jednocześnie zaznaczają, że godziny pracy są długie. Wynagrodzenie jakie otrzymuje początkujący pracownik wynosi średnio 17 dolarów za godzinę. Pracownik spędza w fabryce 12 godzin dziennie - 5 dni w tygodniu.

Właściciele Tesli pytani o to przyznają, iż "nie ma wątpliwości, że pracownicy Tesli pracują ciężej niż większość". Ich zdaniem jednak "świata nie zmieni praca w systemie 9-5. Stawiamy sprawę jasno przed wszystkimi kandydatami do pracy".

"W czasach, zwiększanej produkcji, niektóre oddziały produkcji muszą czasem pracować w soboty. Dajemy jednak każdemu informacje z wyprzedzeniem, tym samym mają czas na odpowiednie zaplanowanie swojego tygodnia" - dodano.

Tesla czuje się zatem uprawniona do stawiania wysokich oczekiwań swoim pracowników. Koncern z Kalifornii wierzy, jednak, że wielki cel i szczególna misja jest tego warta. Także w oczach pracowników.

Wielka misja

Poczucie sensu pracy choć jest często trudne do oszacowania, wydaje się mieć wyraźny wpływ na zatrudnionych w Tesli. Pokazał to ostatni raport PayScale, przygotowany na podstawie odpowiedzi otrzymanych od 33,5 tys. pracowników branży technologicznej.

Tesla znalazła się na drugim miejscu, tuż za plecami innego dziecka Muska - Space X. 89 proc. pracowników producenta samochodów elektrycznych przyznało, że czują iż praca, którą wykonują zmienia świat na lepsze.

W przypadku Space X było to 92 proc.

Wg danych z czerwca 2015 r. w Tesla zatrudnia 12 tys. pracowników. Elon Musk planuje otworzyć kolejne fabryki - w Chinach i Europie.

Ciężarówki przyszłości na Wyspach:

Ciężarówki przyszłości na Wyspach
Ciężarówki przyszłości na WyspachTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: Electrek, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl