Tesla realizuje plany. Inwestorzy są zadowoleni, akcje pną się w górę

Tech

mat. prasoweTesla zwiększa sprzedaż i planuje ekspansję

50 tys. elektrycznych samochodów - tyle w całym 2015 roku sprzedał koncern Tesla Motors. Producent osiągnął zakładane minimum sprzedaży, a to spodobało się inwestorom. Akcje Tesli zyskują.

W ostatnim kwartale zeszłego roku Tesla sprzedała 17,4 tys. elektrycznych samochodów. W całym 2015 roku osiągnęła sprzedaż 50 tys. aut.

Dobry wynik

Wprawdzie ambicją prezesa Tesli Elona Muska było wyśrubowanie sprzedaży do 55 tys. egzemplarzy, ale również wynik 50 tys. spodobał się inwestorom. Spełniły się bowiem zapowiedzi koncernu z lutego 2015 roku, kiedy to władze firmy szacowały, że znajdą chętnych na co najmniej 50 tys. aut. Ten wynik ucieszył posiadaczy akcji Tesli. Aktywa firmy specjalizującej się w tworzeniu elektrycznych samochodów podrożały w ostatnich trzech dniach o blisko 5 proc. W całym roku akcje Tesli zyskały na wartości aż 7,91 proc.

Notowania koncernu Tesla Motors w ostatnich 3 dniachstooq.pl

Ambitne plany

Dobry wynik sprzedażowy Tesli może być mocnym fundamentem do realizacji planów Elona Muska. Szef Tesla Motors do 2020 roku chce m.in. zbudować gigantyczna fabrykę akumulatorów do elektrycznych aut. Realizacja wartego około 5 miliardów dolarów projektu ma pomóc jego firmie obniżyć koszty tworzenia baterii aż o 30 proc. Oznacza to, że auta będą wyposażone w wydajniejsze akumulatory, a także, że ich budowa będzie tańsza przez co Tesla zarobi więcej. Kolejną ambicją Muska jest znacznie zwiększenie produkowanych aut. W 2015 roku sprzedaż wyniosła 50 tys. maszyn. Według planów w 2020 roku produkcja ma wynieść aż 500 tys. samochodów. Oznacza to, że w zaledwie cztery lata Tesla zwiększy produkcje aż dziesięciokrotnie.

Elon Musk rzuca rękawicę samolotom i koleiTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe