Firma Muska zwolni 10 procent pracowników. "Niezwykle trudne wyzwania"

Tech

Elon Musk podbija Kosmos tvn24bis
wideo 2/2

Amerykańska firma SpaceX poinformowała, że zmniejszy zatrudnienie o około 10 procent.

"SpaceX musi stać się szczuplejszą firmą, aby kontynuować dostawy dla swoich klientów i odnieść sukces w tworzeniu międzyplanetarnych statków kosmicznych oraz globalnego internetu - poinformował rzecznik przedsiębiorstwa, należącego do miliardera Elona Muska.

Jak dodano, firma musi się przygotować na "niezwykle trudne wyzwania" Firma zatrudnia obecnie około 6 tys. pracowników. Oznacza to, że pracę straci około 600 osób.

Internet z satelity

W czerwcu Musk zwolnił co najmniej siedem osób z kierownictwa wyższego szczebla, odpowiedzialnego za projekt uruchomienia satelitów Starlink. Zwolnienia były związane z tempem, w jakim zespół rozwijał i testował projekt. Za kilka lat tysiące satelitów Starlink ma zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. SpaceX konkuruje na tym polu z amerykańską firmą OneWeb oraz kanadyjskim przedsiębiorstwem Telesat.

"Wall Street Journal" wycenia SpaceX na 30,5 mld dolarów. Firma z siedzibą w Hawthorne w Kalifornii planuje w 2024 roku wysłać na Marsa pierwszą misję załogową. W grudniu ub. roku rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę GPS trzeciej generacji, wyprodukowanego na zlecenie sił zbrojnych USA.

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: SpaceX