Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z prezesem Alphabet i Google Sundarem Pichaiem. - Dzisiaj podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach - powiedział Pichai po spotkaniu z szefem polskiego rządu.
- Zakładamy że w ten sposób przyczynimy się do wzrostu polskiego PKB o 8 proc. - oświadczył Pichai. Jak dodał, z Tuskiem rozmawiał "o ogromnych szansach Polski w dziedzinie sztucznej inteligencji".
- Ambicje oraz talenty dają Polsce nową pozycję w europejskiej innowacji - stwierdził szef Alphabet i Google.
Jak dodał, Polska to w tej chwili największy hub inżynieryjny Google, ponad 2 tys. pracowników i był budowany przez ponad 20 lat.
Poinformował również, że firma przeznacza na szkolenia w zakresie umiejętności cyfrowych w Polsce 5 mln dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.
- Google będzie tutaj coraz bardziej obecny - dziękuję po pierwsze za podpisanie tego memorandum między Google a Polskim Funduszem Rozwoju. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie także inwestycyjne Google'a w Polsce - powiedział premier.
Dodał, że w ramach współpracy Polska zyska dostęp do najnowocześniejszych technologii ważnych dla państwa i firm.
Premier wspomniał o zobowiązaniu Google'a, że "przystąpi do akcji edukacyjnej i przeszkoli milion Polaków" z zastosowania nowoczesnych narzędzi, głównie sztucznej inteligencji.
Inwestycje giganta w Polsce
To nie jest pierwsza wizyta Pichaia w Polsce. W 2019 roku uczestniczył w Central and Eastern European Innovation Roundtable m.in. razem z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami biznesu z regionu. W 2021 inaugurował Region Google Cloud w Warszawie, podczas którego również rozmawiał z Morawieckim. Warszawę odwiedził też w 2022 r. w ramach wizyty w Europie i też spotkał się wtedy z ówczesnym premierem.
W kwietniu 2021 r. Google uruchomiło region Google Cloud w Warszawie, czyli centrum przetwarzania danych i usług w chmurze. Podczas inauguracji inwestycji zapowiedziano zwiększenie wydajności i prędkości aplikacji korzystających z usług Google Cloud oraz dostępności i stabilności chmury Google'a. Wtedy był to 25. taki ośrodek na świecie i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych superszybką siecią, co chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług.
Rok później, w marcu 2022 r., Google ogłosiło kolejne inwestycje w Polsce, warte 2,7 mld złotych, przeznaczone na centrum inżynieryjne rozwoju technologii chmurowych, które mieści się w zakupionym przez firmę biurowcu na Woli - The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego. Informowano, że docelowo w centrum będzie mogło pracować 2,5 tys. osób. W 2023 roku Google w Polsce zatrudniało ok. 1,4 tys. osób. Firma informowała, że warszawskie centrum jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie.
Google jest spółką zależną firmy Alphabet, oferuje takie produkty i platformy, jak wyszukiwarka, Mapy, Gmail, Android, Google Play, Chrome i YouTube.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak