Sprawdzenie szybkości swojego internetu może przydać się przy wielu okazjach. Test warto zrobić, aby sprawdzić, czy nasz dostawca wywiązuje się z umowy. Podpowiadamy, jak zrobić test szybkości internetu i jak rozumieć wyniki, które uzyskamy.
Niezależnie od tego, czy korzystamy ze stacjonarnego czy mobilnego łącza internetowego, najważniejszymi parametrami, które będą nas interesować, będzie jego stabilność oraz szybkość.
W pierwszym przypadku sprawa jest prosta – jeżeli internet jest zawsze, gdy go potrzebujemy, to znaczy, że łącze jest stabilne i możemy z niego korzystać bez przeszkód. Pod tym względem przeważnie lepszy jest internet stacjonarny, którego nie dotyczą problemy z zasięgiem czy zakłóceniami wywołanymi choćby przez pogodę.
Szybkość internetu – jak się mierzy
Niewiele trudniej jest ze sprawdzeniem szybkości naszego internetu. A warto ją sprawdzić zwłaszcza wtedy, gdy internet działa dla nas zbyt wolno – filmy nie chcą się ładować, strony internetowe wczytują się powoli, a w grach online pojawiają się opóźnienia, czyli tzw. lagi. Do zweryfikowania prędkości internetu pomocne okażą się dostępne online testy.
Prędkość internetu najczęściej podawana jest w megabitach na sekundę (Mb/s), które często mylone są z megabajtami na sekundę (MB/s). Aby się w tym nie pomylić, warto zapamiętać, że osiem razy większa jest jednostka z wielkim "B" w skrócie, czyli MB/s – megabajty na sekundę. Oznacza to, że prędkość internetu 100Mb/s - a więc z małym "b" – równa się 12,5MB/s – czyli z wielkim "B".
Co taka prędkość oznacza w rzeczywistości? Przykładowe 12,5MB/s (czyli 100Mb/s) oznacza, że w ciągu sekundy możemy pobrać 12,5 megabajta danych. Dla porównania obecnie jedno zdjęcie z telefonu komórkowego ma wielkość kilku-kilkunastu megabajtów, zaś film wielkość kilku tysięcy megabajtów (czyli kilku gigabajtów).
Z kolei dostępne na rynku łącza internetowe najczęściej oferują prędkości od kilkudziesięciu do kilkuset Mb/s. 100Mb/s uznaje się dziś za minimum potrzebne do wygodnego korzystania z internetu.
Prędkość internetu – jak sprawdzić
Testy sprawdzające szybkość naszego internetu dostępne są na wielu stronach internetowych i większość z nich jest bezpłatna. Wystarczy wpisać w internetowej wyszukiwarce hasło "test prędkości internetu" lub "internet speedtest", po czym na wybranej stronie wystarczy znaleźć przycisk uruchamiania testu. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy nam jeden z dostępnych bezpłatnie testów, jeżeli więc nie mamy specjalistycznych potrzeb, nie akceptujmy żadnych płatności.
Przed uruchomieniem testu warto zadbać o kilka prostych rzeczy, które uczynią jego wyniki bardziej wiarygodnymi. Po pierwsze, Jeżeli korzystamy z internetu stacjonarnego, warto połączyć się przed testem kablem bezpośrednio z modemem – dzięki temu uzyskamy wynik pomijający zakłócenia związane z łącznością bezprzewodową.
Po drugie należy przed testem pozamykać zbędne karty w przeglądarce internetowej oraz wyłączyć wszystkie aplikacje, które dodatkowo obciążają łącze. Dobrze jest również zadbać, aby w chwili robienia testu nikt więcej nie korzystał z testowanego łącza – w przeciwnym razie uzyskane wyniki mogą być zaniżone.
Ponadto warto wykonać test 3-4 razy w odstępach kilkuminutowych i uśrednić uzyskane wyniki – pojedynczy test zawsze będzie mniej wiarygodny.
Wyniki testu szybkości internetu
Po przeprowadzeniu testu szybkości internetu na ekranie komputera pojawią nam się wyniki. Zawierają one trzy parametry: download, upload oraz ping. Co one oznaczają?
Ping to czas, w którym nasz komputer po zapytaniu otrzymuje odpowiedź od serwera. Im mniejszy ping, tym lepiej – oznacza to mniejsze opóźnienie w naszej wymianie danych za pośrednictwem internetu.
Download to maksymalna prędkość, z którą możemy pobierać dane z internetu. Dotyczy to nie tylko szybkości pobierania plików, ale też wczytywania stron internetowych czy ładowania filmów i muzyki online.
Upload to maksymalna prędkość, z którą możemy wysyłać dane do internetu. Ma on znaczenie nie tylko przy streamowaniu lub wrzucaniu własnego wideo do sieci, ale też w korzystaniu z chmur danych czy tworzeniu kopii zapasowych.
Możemy również spotkać się z parametrem Jitter, który w uproszczeniu oznacza tempo zmian naszego Pingu. Im niższy Jitter, tym lepiej.
Wyniki speedtestu – co teraz?
Uzyskane wyniki warto porównać z naszą umową na dostarczanie internetu. Jeżeli uzyskane rezultaty są gorsze od tych, które powinniśmy mieć zapewnione, może to być podstawa do naszej reklamacji.
Trzeba przy tej okazji pamiętać, że bardzo często prędkość naszego internetu opisywana jest nie jako gwarantowane Mb/s ale "do Mb/s". Oznacza to, że nasz dostawca nie zobowiązuje się do stałego zapewniania nam podanej szybkości łącza, ale raczej informuje, jakiej szybkości nasze łącze nigdy nie przewyższy. Przed ewentualnym rozważaniem reklamacji należy więc doczytać nie jaką maksymalną, ale jaką minimalną prędkość gwarantuje nam umowa.
Szybkość łącza nie zależy przy tym tylko od naszego dostawcy. Trzeba pamiętać, że wpływ na jej zmniejszenie może mieć również przestarzała instalacja w naszym bloku/domu, słaba karta sieciowa w komputerze, a w przypadku internetu mobilnego - wspominane już zakłócenia i problemy z zasięgiem.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock