Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.
KE zwróci się o opinię do konkurentów firmy i klientów przed podjęciem decyzji, czy przyjąć ofertę koncernu. O tym, że taka propozycja trafiła do KE, jako pierwszy na początku tego tygodnia poinformował Reuters.
Skarga Slacka do Komisji Europejskiej na Microsoft
Sprawa ma swoje korzenie w 2020 roku, gdy producent komunikatora internetowego Slack złożył skargę do KE na Microsoft, w której zarzucił koncernowi łamanie unijnych regulacji dotyczących konkurencji. Jego zdaniem Microsoft zmuszał klientów do instalacji aplikacji Teams poprzez jej domyślną integrację z pakietem Office. Miało to utrudniać konkurencyjnym komunikatorom walkę o klienta. Co więcej, użytkownicy Office nie mieli możliwości usunięcia komunikatora Teams, co zdaniem skarżącego jest naruszeniem unijnych przepisów antymonopolowych.
Jeśli KE przychyliłaby się do skargi, amerykański gigant byłby zagrożony ogromną karą finansową.
"Jasne i kompletne rozwiązanie"
Wiceprezes Microsoftu Nanna-Louise Linde powiedziała, cytowana przez agencję Reuters, że propozycja stanowi "jasne i kompletne rozwiązanie obaw zgłoszonych przez konkurentów i da Europejczykom większy wybór". Maksymalna różnica cenowa między dwoma pakietami - z Teams i bez tej aplikacji - ma wynieść 8 euro.
- Mamy nadzieję, że (...) Komisja Europejska dojdzie do wniosku, iż proponowane zobowiązanie jest odpowiedzą na jej obawy i w kolejnych miesiącach podejmie ostateczną decyzję o zamknięciu dochodzenia - dodała Linde.
Microsoft to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm technologicznych na świecie. Została założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Firma jest najbardziej znana z systemu operacyjnego Windows, który jest używany na większości komputerów osobistych na całym świecie.
Teams to jej aplikacja do komunikacji, która umożliwia czatowanie, wideokonferencje, dzielenie się plikami i inną współpracę online.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dragos Asaftei / Shutterstock