Unijna komisarz: musimy wypracować porozumienie z USA ws. ochrony danych

Unijna komisarz: potrzeba porozumienia z USA ws. ochrony danychShutterstock

Pracując nad umową dot. transferu danych między UE a USA należy mieć na uwadze ochronę prywatności obywateli, a także stworzenie warunków do działania podmiotów gospodarczych – powiedziała unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova.

- Nasi obywatele oczekują od nas, że będziemy chronić ich prawa, ich prywatność. Natomiast przedsiębiorcy potrzebują ujednoliconych i długotrwałych regulacji, które będą dawać dobre sygnały do innowacji w cyfrowych gospodarkach. To wszystko jest potrzebne, aby zdobyć zaufanie w internecie. To wyzwanie, przed jakim stajemy po obu stronach Atlantyku – mówiła Jourova podczas odbywającej się w Brukseli konferencji „Cyfrowe wartości: dla postępu technologicznego i ochrony podstawowych praw”.

Budować zaufanie

Odnosząc się do współpracy z władzami USA komisarz UE ds. sprawiedliwości wyraziła nadzieję, że Waszyngton podejmie wysiłki nad dalszym wzmacnianiem ochrony prywatnych danych użytkowników internetu. Jej zdaniem jest to kluczowe w budowaniu zaufania w sprawie transatlantyckiej wymiany danych. Przypomniała, że w ramach UE przyjęto rozwiązania, które zwiększają ochronę obywateli, biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologicznego świata. Jourova odniosła się do wypracowanego przez KE i Radę UE w grudniu 2015 roku kompromisu w sprawie pakietu prawnego, który reguluje ochronę danych i prywatności użytkowników internetu. Zdaniem ekspertów nowe regulacje pociągają za sobą zwiększenie ochrony prywatności i ochrony danych 500-milionowego rynku użytkowników internetu w UE, zmuszając wielkie korporacje do dostosowania się do rygorystycznych norm unijnych. Przepisy mają wejść w życie za dwa lata. Zdaniem komisarz ds. sprawiedliwości pomoże to rządom i podmiotom gospodarczym przygotować się na wdrożenie wszystkich zapisów w życie. Ten czas posłuży także do podniesienia świadomości europejskich użytkowników internetu.

Negocjacje UE-USA zbyt ważne

- Kiedy dane osobowe są transferowane, wtedy ich ochrona powinna podążać razem z nimi w ramach odpowiedniego systemu – powiedziała unijna komisarz ds. sprawiedliwości, wskazując podstawowy cel, jaki UE chce osiągnąć z amerykańskimi partnerami ws. transferu danych. Podobnego zdania jest szef działu prawnego i korporacyjnego w Microsoft Brad Smith. W swoim wystąpieniu na konferencji zwrócił uwagę, że negocjacje na linii UE-USA ws. transferu danych „są zbyt ważne, aby mogły zakończyć się porażką”. Przedstawiciel amerykańskiego koncernu zwrócił uwagę, że kwestia ochrony danych użytkowników światowej sieci ma związek z jej ogromnym rozwojem, a także postępem technologicznym. Dodał, że obecnie całe nasze życie i rzeczywistość zaczyna mieć odbicie w internecie.

"Internet uczynił świat mniejszym"

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że internet uczynił świat mniejszym. (…) Dlatego należy zrozumieć, że świat nie będzie bezpieczny bez cyberbezpieczeństwa – podkreślił Smith. - W związku z tym pojawiła się konieczność uregulowania wielu zasad dotyczących funkcjonowania sieci, w tym ochrony danych użytkowników. Aby móc to robić, potrzeba zaufania dla internetu i technologii – podkreślił. - Jeżeli chcemy dostarczać technologii, która ma służyć światu, musimy wpierw zdobyć jego zaufanie. Musimy mieć pewność, że ludzie korzystający z rozwiązań chmurowych będą mieli do nich zaufanie. Musimy tego dokonać mimo wzburzonego morza, po którym nawigujemy – ocenił Smith. Podkreślił, że pracując nad nowym porozumieniem strony będą szukać równowagi między poszanowaniem dla suwerenności państw, jednostek, a także nad zachowaniem zasad wolnego rynku. Jednym z głównych zasad opracowywanego porozumienia musi być jego przejrzystość – dodał. - Czym większą świadomość mają ludzie na temat wykorzystania danych, tym więcej możemy podjąć zdecydowanych kroków na drodze do budowania zaufania – podkreślił Smith. W związku z tym jednym z kluczowych zadań jakie stoją przed rządami i firmami technologicznymi w 2016 roku jest opracowanie nowe

j wersji porozumienia Safe Harbor, które uwzględni równowagę między ochroną informacji a publicznym bezpieczeństwem i ochroną państw. Przypomniał, że rozmowy odbywają się w cieniu ostatnich ataków terrorystycznych, do których doszło m.in. we Francji i w USA.

Prawo w pogoni za technologią

Podsumowując, Smith podkreślił, że prawo musi nadążać za postępem technologicznym. Światowi przywódcy muszą reagować na zmieniającą się sytuację na świecie, gdzie internet zaczyna odgrywać kluczową rolę – dodał, wyrażając zadowolenie z faktu, że w ostateczne zdanie na temat porozumienia będzie należeć do polityków, którzy przecież zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Ogłoszony 6 października 2015 roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie tzw. Bezpiecznej Przystani - Safe Harbor (wyrok w sprawie M. Schremsa, C-362/14). Wskutek tego działający od 2000 r. program, będący odpowiedzią na problemy związane z transatlantycką wymianą danych osobowych, przestał obowiązywać. Jednak do 31 stycznia trwa tak zwany okres przejściowy, który ma być wykorzystany na osiągnięcie nowego porozumienia. Konferencję „Cyfrowe wartości: dla postępu technologicznego i ochrony podstawowych praw” zorganizował think tank Carnegie Europe i Microsoft.

Streżyńska: Transformacja panstwa przez cyfryzację
Streżyńska: Transformacja panstwa przez cyfryzację

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl