Stworzył narzędzie "Odobserwuj wszystko". Facebook zagroził mu pozwem i zablokował konta

Autor:
mbl//az
Źródło:
slate.com

Facebook dożywotnio zawiesił konta twórcy narzędzia "Odobserwuj wszystko". Louis Barclay opisał swoją historię w internecie. Narzędzie funkcjonowało ponad rok, dopóki koncern nie zagroził działaniami prawnymi.

Rozszerzenie "Unfollow Everything", czyli "Odobserwuj wszystko", było dostępne za darmo dla użytkowników przeglądarki Chrome od lipca 2020. Dzięki niemu za jednym kliknięciem można było zrezygnować z obserwowania wszystkich znajomych, grup i stron internetowych. Następnie użytkownik Facebooka mógł sam zadecydować, co będzie pojawiać się na jego osi czasu - przez obserwowanie wybranych kont.

"Już nie jestem uzależniony od Facebooka. Dziękuję ci!"

Twórca narzędzia, programista Louis Barclay twierdzi, że dzięki funkcji "Odobserwuj wszystko" użytkownicy mogli odzyskać kontrolę nad treściami, jakie pojawiają się na ich kontach. Tym samym malała pokusa, żeby w nieskończoność przewijać oś czasu. Z rozwiązania zaczęły korzystać tysiące użytkowników.

"Kiedy zacząłem używać narzędzia, czas, który spędzałem na Facebooku, drastycznie się skrócił. Z dnia na dzień mogłem coraz lepiej panować nad moim uzależnieniem od Facebooka" - opisuje na stronie Slate.com Barclay. Wiadomości o podobnej treści otrzymywał też od innych użytkowników.

"Twierdzili, że narzędzie zmieniło ich życie. Raz otrzymałem taki e-mail: 'Oficjalnie mogę powiedzieć, że już nie jestem uzależniony od Facebooka. Dziękuję ci!'".

Mniej czasu spędzonego na Facebooku oznaczało jednak dla koncernu straty z reklam.

Groźba pozwu i ban

Latem 2021 roku Facebook wysłał do Barclay'a oficjalne pismo, w którym poinformował o grożącym mu pozwie. Twórca "Odobserwuj wszystko" dowiedział się, że jego konta na Facebooku i Instagramie zostały dożywotnio zablokowane. Narzędzie zostało zlikwidowane, a Barclay musiał potwierdzić, że nigdy więcej nie będzie programował niczego, co wiąże się z Facebookiem ani innymi serwisami społecznościowymi marki.

Pismo wysłano kilka miesięcy po tym, jak Barclay zaczął współpracę z uniwersytetem w Neuchâtel w Szwajcarii. Uczeni chcieli zbadać, jak nowe narzędzie wpływa na czas spędzony na Facebooku, a tym samym na poczucie szczęścia użytkowników platformy. Badania musiały jednak zostać przerwane.

O decyzji Facebooka Barclay poinformował w październiku w sieci. "Jak zachowa się Facebook, jeśli ktoś stworzy narzędzie, które pozwala użytkownikom korzystać z pozytywnych stron platformy i niwelować negatywne? Mam już odpowiedź, bo stworzyłem takie narzędzie, a Facebook je zniszczył" - podsumował.

Programista przekazał, że dalej będzie pracował nad rozwiązaniami, które pomogą użytkownikom spędzać mniej czasu na Facebooku. "Jedno jest pewne - moje uzależnienie od Facebooka jest teraz pod całkowitą kontrolą", zażartował odnosząc się do faktu, że jego konto zostało zablokowane.

Autor:mbl//az

Źródło: slate.com

Źródło zdjęcia głównego: Jirapong Manustrong / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości