Ponad 300 kilometrów w 29 minut. Jest zgoda na budowę Hyperloop

Tech


"Otrzymałem ustną zgodę na budowę tunelu łączącego Nowy Jork, Filadelfię, Baltimore i Waszyngton za pomocą Hyperloop" - napisał na Twitterze Elon Musk. Nowoczesny sposób transportu pozwoliłby na pokonanie ponad 300 kilometrów drogi z Nowego Jorku do stolicy USA w zaledwie 29 minut.

Musk zastrzegł, że zostało "jeszcze dużo pracy do wykonania, by otrzymać pisemne potwierdzenie". "Ale jestem optymistą, że nastąpi szybko" - dodał. Według Elona Muska, w każdym z miast miałoby być "do kilkunastu" punktów dostępu do Hyperloop za pośrednictwem windy.

Rewolucja w transporcie

O technologii Hyperloop stało się głośno w 2013 roku, kiedy Elon Musk, twórca między innymi koncernów Tesla i SpaceX ogłosił plany stworzenia najnowocześniejszego środka transportu, umożliwiającego pokonanie tysięcy kilometrów w rekordowo krótkim czasie.

Podróż Hyperloopem ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł, pojazdy mają unosić się w próżniowych tunelach dzięki lewitacji magnetycznej.

O TYM, CZYM JEST HYPERLOOP, WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

W uproszczeniu jest to połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze, w której ma panować minimalne ciśnienie, co zmniejszy opory.

Hyperloop to idea, którą rozwija kilka konsorcjów na całym świecie. Przypomnijmy, że w połowie lipca firma Hyperloop One poinformowała o udanych testach platformy, które odbyły się w maju na pustyni w Nevadzie. Tubę udało się rozpędzić w torze do 112 kilometrów na godzinę. Prędkość ta nie robi wielkiego wrażenia, jednak - jak wskazano w komunikacie - nie testowano pełnej mocy silnika.

Przypomnijmy, że docelowo Hyperloop ma osiągać prędkość dochodzącą aż do 1200 kilometrów na godzinę.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Twitter