Rewolucja jak na dłoni. Chip zamiast klucza i karty płatniczej

Ekspert o chipach wszczepianych pod skórętvn24
wideo 2/2

Zakupy bez gotówki i karty płatniczej czy odblokowanie drzwi. To tylko niektóre ułatwienia, które mogą dać chipy wszczepiane ludziom pod skórę. Na taki krok do tej pory zdecydowało się cztery tysiące Szwedów. Chociaż zastosowaniu tego rozwiązania towarzyszą kontrowersje, to - jak przekonywał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl - jeśli będziemy świadomymi użytkownikami technologicznej rewolucji, to możemy na tym sporo skorzystać.

Chipy pod skórą po raz pierwszy zastosowano w Szwecji w 2015 roku. Od tego czasu zainteresowanie nową technologią rośnie. Zazwyczaj implant jest umieszczony pod palcem wskazującym lub kciukiem.

- Za pomocą małego chipa zmieniasz całkowicie swoje środowisko cyfrowe. Zamiast dziesięciu kart, czterech kluczy i 30 kodów PIN do zapamiętania masz jeden. Życie staje się dużo łatwiejsze - podkreślił Jowan Oesterlund, właściciel firmy Biohax International.

Bjoern Kvamme z działu IT w firmie Tui, zwrócił uwagę, że "technika staje się coraz ważniejsza dla klientów". - Dlatego ważne jest, aby testować i eksperymentować z nową technologią, by dowiedzieć się, co działa, a co trzeba poprawić - ocenił.

Równolegle do pogoni za nowinkami pojawiają się jednak wątpliwości i ostrzeżenia. Zdaniem Jacoba Nordangarda z Uniwersytetu w Sztokholmie, wszczepiane chipy "to pierwszy krok w kierunku społeczeństwa, w którym jesteśmy całkowicie kontrolowani i całkowicie zintegrowani z systemem". - Tak, jest to uproszczenie życia, ale pytanie brzmi, jeśli taki system wpadnie w niepowołane ręce, to dokąd trafią informacje, które zawiera? - zastanawia się.

Chip pod skórą

Temat rewolucji cyfrowej komentował we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Piotr Konieczny z branżowego portalu Niebezpiecznik.pl.

Jak zauważył, jest wiele rodzajów chipów. - Może to bardzo romantycznie brzmi, że Szwedzi korzystają z takiego chipa do otwierania zamków, płacenia i wykonywania wielu różnych czynności, ale w rzeczywistości, gdyby ktoś chciał wykonywać te wszystkie rzeczy musiałby na dzień dzisiejszy wszczepić sobie kilka chipów - wyjaśniał.

Piotr Konieczny tłumaczył, że "takie najprostsze chipy, to po prostu mały układ wszczepiony pod naszą skórę, który jest całkowicie pasywny". - Nie potrzebuje zasilania, dopiero, kiedy zbliżymy go do czytnika, wzbudza się i emituje pewną liczbę. Długi ciąg cyfr jest cały czas taki sam. Systemy, z którymi taki chip wchodzi w kontakt, na przykład zamek w drzwiach, to systemy, które ten numer odczytują, sprawdzają, czy taki numer ma dostęp do tych drzwi, i je otwierają lub nie - wyjaśniał gość TVN24.

- Kradzież tego numeru pozwoli otwierać drzwi w czyimś imieniu - dodał. Jednocześnie zauważył, że "chip spod skóry można sklonować na kartę bądź też taką kartę można sklonować na chip". - To jest po prostu przekazanie identyfikatora, który jest przez taki chip emitowany - stwierdził.

Bezpieczeństwo

Jest też jednak druga strona medalu. - W świecie technologii mówi się o wygodzie i bezpieczeństwie. Rzadko kiedy (jednak) te funkcje ze sobą (współ)egzystują. W przypadku takich chipów jest to bardzo wygodne, mogę wyjść z domu nie biorąc kluczy, portfela, w którym mam kartę zbliżeniową, czy też nie biorąc telefonu, którym mógłbym otworzyć drzwi, mam tylko rękę, pod którą jest chip - wskazał.

Dane z takiego chipa mogą jednak trafić w niepowołane ręce. - Jeśli chciałbym zabezpieczyć się przed utratą identyfikatorów, breloczek (którym dziś otwieram drzwi) mogę schować w zwykłą folię aluminiową, wtedy nie da się zdalnie odczytać tego kodu (...). Trochę gorzej będzie z ręką (z chipem) - podkreślił Piotr Konieczny.

Jak dodał, nikt nie będzie chodził z dłonią obwiniętą folią aluminiową, żeby blokować - w momencie, kiedy nie chcemy go używać - sygnał z chipa, który ktoś mógłby sklonować.

"Mają dużo zalet"

Gość TVN24 przyznał, że tego typu urządzenia niosą ze sobą zagrożenie dla naszej prywatności. - Ale one też mają dużo zalet i jeśli będziemy świadomymi użytkownikami takich rozwiązań, to możemy naprawdę sporo skorzystać - zwrócił uwagę.

- Przykładem rozwiązania, które raczej nie skutkuje utratą jakiejkolwiek prywatności, jest pomyślenie o takim chipie jako pamięci USB, którą mamy pod skórą. Na takim chipie możemy zapisać coś więcej niż identyfikator liczbowy, na przykład grupę krwi albo dane kontaktowe - podkreślił Piotr Konieczny z portalu branżowego Niebezpiecznik.pl.

Autor: mb / Źródło: ENEX, TVN24

Pozostałe wiadomości

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP

TVN24, TVN i TVN24 BiS, stacje telewizyjne z grupy TVN Warner Bros. Discovery, w kluczowych chwilach ogłaszania wyboru nowego papieża zgromadziły łącznie największą widownię - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z aplikacji mobilnej i wykonywaniu transakcji internetowych.

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz, były prezes Grupy Azoty, jest nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przekazała PGZ w komunikacie. Obejmie obowiązki 12 maja.

Nowy prezes polskiego giganta

Nowy prezes polskiego giganta

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło, że nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych. Wyjaśniło, że rozporządzenie w sprawie cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego dotyczy tylko tak zwanej energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Źródło:
PAP

Analitycy Refleksu prognozują spadek cen na stacjach paliw o 4-6 groszy na litrze w nadchodzącym tygodniu. Dalsze obniżki stawiają jednak pod znakiem zapytania.

Dobre wieści dla kierowców

Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

"Nowy niemiecki rząd kanclerza Friedricha Merza powinien poważnie potraktować żądania reparacji ze strony Włoch, Grecji i Polski" - pisze portal tygodnika "Spiegel", dodając, że przeprosiny i ciepłe słowa to za mało. Zdaniem portalu, strona niemiecka obawia się, że jeśli raz zacznie spłacać długi, nie będzie w stanie przestać.

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Źródło:
PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP