Powstał chip szybszy niż cały internet

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"
"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"tvn24
wideo 2/4
tvn24"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"

Duńsko-szwedzki zespół opracował chip, który przesyła informacje z prędkością prawie 2 miliony gigabitów na sekundę - to dwa razy więcej niż wynosi cały internetowy transfer danych. Naukowcy planują już budowę układu o prędkości nawet 50 razy wyższej.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego ogłosili właśnie nowy rekord transmisji danych. Osiągnęli prędkość 1,8 petabitu na sekundę, co - jak podkreślają - odpowiada mniej więcej dwukrotnej prędkości przesyłu danych w całym internecie.

"To dzieło zbiegu okoliczności"

Co więcej, uzyskali to za pomocą pojedynczego chipu, z jednym źródłem światła laserowego. Jak twierdzą, chip okazał się co najmniej równie szybki, jak tysiąc najlepszych, komercyjnych laserów do przesyłania danych.

Kluczem do sukcesu była technika, w której pojedynczy promień lasera (w tym przypadku podczerwonego) jest zamieniany na wiele promieni o różnych częstotliwościach. Podejście takie znane jest jako grzebień częstotliwości - poszczególne fale są od siebie rozdzielone, podobnie jak zęby w grzebieniu.

- Unikalne w naszym systemie jest to, że tworzy grzebień częstotliwości idealnie dopasowany do komunikacji światłowodowej - ma wysoką moc optyczną i wykorzystuje szerokie pasmo znajdujące się w zakresie częstotliwości szczególnie przydatnych w komunikacji optycznej - mówi prof. Victor Torres-Company z Uniwersytetu Chalmersa.

Powodzenie eksperymentu naukowcy częściowo zawdzięczają przypadkowi. - Niektóre charakterystyczne parametry, które uzyskaliśmy, to dzieło zbiegu okoliczności, a nie efekt zaplanowanego projektu. Jednak dzięki wysiłkom mojego zespołu jesteśmy w stanie odtworzyć cały proces i zapewnić wysoką powtarzalność otrzymanych mikrogrzebieni, które można zastosować w telekomunikacji - dodaje specjalista.

1,8 Pbit/s (1,8 petabita na sekundę lub 1,8 miliona gigabitów na sekundę) to trudna do wyobrażenia prędkość, ale zdaniem badaczy to dopiero początek. Przeprowadzone już obliczenia wskazują bowiem, że z chip można usprawnić tak, aby przesyłał informacje z prędkością nawet 100 Pbit/s.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości