Czarno na białym

Czarno na białym

Oblicza programu "Czyste Powietrze"

Smog, który wydobywa się z milionów kominów w całym kraju i rząd, który chce z tym walczyć - dopłacając wespół z Unią Europejską do wymiany starych pieców na nowe. Program "Czyste Powietrze" miał być priorytetem, ale jeśli rozpatrywanie wniosków o dopłaty będzie szło w takim tempie, jak teraz - to nie 10, a 70 lat zajmie likwidacja wszystkich kopciuchów w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? O tym Monika Gawrońska-Mróz rozmawiała z ludźmi, którzy od miesięcy czekają na wypłatę pieniędzy.

Kraków walczy ze smogiem

Kraków, który wziął sprawy w swoje samorządowe ręce jest dowodem na to, że wymiana pieców i rezygnacja z węgla, drewna czy koksu - to skuteczny sposób na pozbycie się smogu. Od dwóch miesięcy w mieście obowiązuje całkowity zakaz palenia w ten sposób. Kominy są, ale już nie dymią, a Kraków zniknął z czołówek serwisów smogowych.

Program "Czyste Powietrze" pod lupą

O tym, jak działa w praktyce rządowy program "Czyste Powietrze", który miał być priorytetem w walce o poprawę jakości powietrza w Polsce, w reportażu "Czarno na białym" we wtorek o 20.30 w TVN24.

Gdzie kończy się debata, a zaczyna mowa nienawiści?

Złe emocje, którymi przesiąka debata publiczna, to problem, który dostrzega coraz więcej Polaków. Problem, który nasilił się wyraźnie w ostatnich latach, na co zwracają uwagę eksperci badający poziom agresji w różnych sferach życia w naszym kraju. Pokazujemy niepublikowane jeszcze dane na ten temat, ale żeby zrozumieć istotę problemu, trzeba zrozumieć, gdzie kończy się debata, a zaczyna mowa nienawiści.

"Poniżanie, publiczne poniżanie". Świadectwa duchownych przeciwko arcybiskupowi Głódziowi

Najbliżsi współpracownicy arcybiskupa Głódzia bronią go, zarzucając nam "systemowy atak na duchowieństwo". W odpowiedzi na to 16 księży gdańskiej archidiecezji deklaruje, że gotowi są przed nuncjuszem watykańskim w Polsce potwierdzić mocne zarzuty, jakie przed tygodniem padły w naszym reportażu o jednym z najważniejszych polskich hierarchów. Po tej wymianie oświadczeń i publicznej dyskusji, jaka wywiązała się wokół tego tematu, w programie wracamy do wstrząsającego świadectwa duchownych, którzy mieli doświadczać ze strony swojego przełożonego - arcybiskupa Głódzia - psychicznego znęcania się i publicznego poniżania. Do niepublikowanej dotąd korespondencji oraz świadków dotarł Leszek Dawidowicz. Ze względu na wagę padających zarzutów, w szczególny sposób musieliśmy zadbać o ochronę tożsamości naszych rozmówców, bo niektórzy z nich wciąż pozostają w zhierarchizowanej strukturze Kościoła.

Droga głosu. Od lokalu do zaplombowanego worka

Jak wygląda liczenie głosów w komisji wyborczej, czy jest możliwe fałszerstwo? Reporterka "Czarno na białym" pojechała w okolice Koszalina do jednego z tych okręgów, których dotyczy protest PiS. Sprawdziła, co dzieje się z oddanym głosem od momentu jego wrzucenia do urny do zaplombowania worków ze wszystkimi głosami. Rozmawiała o tym między innymi z ludźmi, których do komisji zgłosił komitet wyborczy obecnej władzy.

Protesty "z ciekawości". Jakie były ich podstawy?

Sama ciekawość wnioskujących nie wystarczy. Zabrakło dowodów, których wymaga, co ciekawe znowelizowany właśnie przez PiS - Kodeks Wyborczy. Paradoks, na który w rozmowie z "Czarno na białym" zwraca uwagę między innymi ekspert, który już raz - pięć lat temu, po proteście wyborczym PiS dotyczącym wyborów samorządowych, otwierał worki z głosami i głosy ponownie liczył. Czemu te protesty mają służyć?

Izba kontroli. Instytucja do protestów wyborczych

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - nowa Izba Sądu Najwyższego. Powołana do życia przez Prawo i Sprawiedliwość, dziś rozpatruje wyborcze protesty tej partii. Stąd pytanie o jej wiarygodność, tym bardziej, że wciąż jest też pytanie o jej legalność, o czym reporter "Czarno na białym" rozmawiał z mianowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę prezes tej Izby.

Sędzia Wyrembak i jego bunt w Trybunale Konstytucyjnym

Pytań do Trybunału Konstytucyjnego jest wiele, między innymi o dymisję prezes Julii Przyłębskiej. Zażądał tego w piśmie do niej sędzia Trybunału Konstytucyjnego i to sędzia, podobnie jak ona wybrany przez większość PiS. Jarosław Wyrembak stawia swojej szefowej poważne zarzuty, w tym rażącego naruszania zasad praworządności. To nie pierwszy tak krytyczny głos ze środka samego Trybunału, czy to dowód na to, że sami sędziowie zaczynają się już buntować?

Stępień i Johann, czyli podwójne standardy

Dwaj byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego - Jerzy Stępień i Wiesław Johann. W PRL obaj działali w Solidarności, potem w wolnej Polsce razem orzekali w Trybunale, teraz stoją po dwóch stronach barykady. Choć obaj w stanie spoczynku wciąż aktywni, jeden ostro krytykuje "dobrą zmianę" PiS w sądach, drugi ją firmuje, zasiadając w wybranej przez polityków Krajowej Radzie Sądownictwa. I gdy jeden za demonstrowanie w obronie wolnych sądów ścigany jest dyscyplinarnie, drugi za popieranie kandydata PiS w ostatnich wyborach dyscyplinarki raczej nie ma co się obawiać.

Bastion PiS i anatomia poparcia

Godziszów to niewielka wioska na Lubelszczyźnie. Ponad 88 procent głosujących poparło w niej Prawo i Sprawiedliwość. O jej mieszkańcach głośno zrobiło się nie po tych wyborach, a po referendum przed przystąpieniem do Unii Europejskiej – prawie wszyscy byli tam przeciw.

Rekordowy wynik Kuchcińskiego mimo skandalu

To, że znany polityk Prawa i Sprawiedliwości uzyskuje mandat na Podkarpaciu, nie jest niczym nowym, ale zaskoczeniem może być wynik Marka Kuchcińskiego, któremu jak się okazało nie zaszkodziła afera związana z lotami rządowym samolotem i rezygnacja ze stanowiska w atmosferze skandalu.

Wyspa koalicji

Cisna to jedyna gmina na Podkarpaciu, w której zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Dlaczego w tym miejscu przełamała wyborczy monopol Prawa i Sprawiedliwości? Rafał Stangreciak rozmawiał o tym z mieszkańcami.

Równi i równiejsi

Nie było przesłuchania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, nie będzie śledztwa. Choć były taśmy z nagraniami, były publikowane w mediach faktury i były też wielokrotnie składane zeznania przez domniemanego poszkodowanego. Mimo to prokuratura - bez dochodzenia - uznała, że nie ma żadnych dowodów na to, że Jarosław Kaczyński miał oszukać austriackiego biznesmena. Zarówno brak śledztwa, jak i kulisy decyzji o jego nie wszczynaniu budzą poważne wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście - jak często powtarza Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - wszyscy są równi wobec prawa. O tym Arkadiusz Wierzuk.

Historia Srebrnej

Reporter TVN24 Jacek Smaruj przypomni historię spółki Srebrna, dla której Austriak miał zbudować dwie słynne wieże w centrum Warszawy. Spółki z olbrzymim majątkiem przejętym zaraz po upadku PRL, spółki kontrolowanej aktualnie przez najbliższych ludzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.