Grecja dolała oliwy do ognia, złoty wystrzelił

Rynki

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatZłoty mocny na koniec tygodnia. Na horyzoncie porozumienie z Grecją

Bardzo dobry dzień dla polskiej waluty za nami: złoty odnotował największe zyski w piątek wobec dolara, który tracił w stosunku do euro oraz funta, pomimo braku jakichkolwiek danych z amerykańskiej gospodarki - ocenił analityk domu maklerskiego mBank Kamil Maliszewski. Za euro trzeba dziś zapłacić 4,17 zł, za dolata 3,74 zł a za franka szwajcarskiego 3,98 zł.

- EUR/PLN stracił dziś blisko 4 grosze znajdując się pod koniec sesji w okolicach 4,17, co w razie osiągnięcia porozumienia w weekend i pozostania Grecji w strefie euro, daje nadzieję na szybki powrót poniżej okolic 4,15, pomimo niepewności związanej z ostatnimi propozycjami ekonomicznymi, które pojawiły się w kampanii wyborczej - wskazał Maliszewski.

Kilka czynników

Ocenił, że inwestorzy z jednej strony zdecydowali się na zakupy euro, ze względu na poprawę perspektyw Strefy Euro, z drugiej natomiast obawiają się przekazu ze strony prezes FED Janet Yellen, która będzie wypowiadała się w piątek wieczorem także na temat sytuacji gospodarczej w USA. Jego zdaniem w przypadku CHF/PLN w piątek także zobaczyliśmy wyraźne spadki, które pozwoliły znaleźć się poniżej poziomu 4 złotych. - Jednak w przypadku franka szwajcarskiego oprócz sytuacji w Grecji istotne będą w przyszłym tygodniu sygnały o możliwych interwencjach ze strony SNB, których ślady powinny pojawić się na saldach rachunków Banku Szwajcarii, które podane zostaną na początku przyszłego tygodnia - dodał Maliszewski. Zaznaczył, że jeżeli doniesienia o przeprowadzaniu interwencji w kończącym się tygodniu znajdą potwierdzenie, możemy oczekiwać, że zniechęci to inwestorów do zakupów szwajcarskiej waluty.

Mocny złoty

Według analityka domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrada Ryczko w trakcie ostatniej sesji tygodnia złoty wyraźnie zyskiwał wobec zagranicznych walut. - Najmocniejszy ruch obserwowaliśmy na zestawieniu z dolarem amerykańskim, gdzie polska waluta zyskiwała nawet 2,4 proc. Umocnienie złotówki było składową ruchu na większości walut, które pozytywnie zareagowały na czynniki z szerokiego rynku. Inwestorzy nabywali bardziej ryzykowne aktywa po tym jak Grecja złożyła propozycje 'układowe', które będą rozpatrywane przez wierzycieli w weekend - wskazał Ryczko. W jego ocenie treść propozycji przedstawionych przez Greków jest zbliżona do wcześniejszych sugestii UE czy MFW, jednak Cipras wykorzystał referendum, jako sposób otrzymania większych środków oraz restrukturyzacji długu.

Tańsza rata

Dzisiejsze umocnienie złotego powinno ucieszyć osoby zadłużone we franku. Kurs pary CHF/PLN schodzi bowiem poniżej psychologicznej bariery 4 zł i jest najniżej od ponad tygodnia.

Autor: ToL / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock