Gigantyczna kara dla giełdowej spółki. Firma zapowiada odwołanie

Rynki

tvn24bisChcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć

X-Trade Brokers Dom Maklerski, na który Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła we wtorek 9,9 miliona złotych kary, zamierza odwołać się od decyzji nadzorcy - poinformowała giełdowa spółka w komunikacie. XTB podtrzymuje, że zastrzeżenia Komisji są bezpodstawne.

We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na X-Trade Brokers DM karę w wysokości 9,9 mln zł za nieprawidłowości w realizowaniu zleceń klientów w latach 2014-15. To najwyższa kara nałożona dotychczas przez nadzorcę na dom maklerski.

Jakie zastrzeżenia

Jak ustaliła w toku postępowania KNF, w okresie od stycznia 2014 roku do końca maja 2015 roku spółka stosowała niesymetryczne ustawienie parametru "deviation" w ramach egzekucji zleceń klientów w modelu instant (gdzie zagwarantowano, że realizacja zlecenia nastąpi po cenie zawartej w zleceniu). Jak podał nadzorca, skutkowało to tym, że broker realizował zlecenia klientów (w przypadku zmiany ceny danego instrumentu finansowego) w sposób korzystny dla siebie (jako drugiej strony transakcji), a odrzucał powyżej ustalonego parametru zlecenia klientów w przypadku zmiany ceny w sposób korzystny dla klienta. KNF ustaliła, że X-Trade Brokers nie informował potencjalnych klientów o dokładnym sposobie świadczenia usług maklerskich wykonywania zleceń w modelu instant, w zakresie stosowania parametru "deviation".

Stanowisko spółki

Spółka nie zgadza się z postawionymi zarzutami. "Zarząd XTB w pełni podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko i nie znajduje żadnych podstaw do zastrzeżeń dotyczących sposobu działalności spółki" - napisała giełdowa firma we wtorkowym komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Spółka informowała w listopadzie 2017 roku, że KNF wszczęła wobec niej postępowanie administracyjne. Zarząd XTB oceniał wówczas, że wskazane przez KNF naruszenia są bezpodstawne.

"W toku postępowania przed KNF, zarząd przekazał nadzorcy obszerne wyjaśnienia oraz ekspertyzy prawne i ilościowe niezależnych podmiotów, które potwierdzają, że stosowanie przez XTB mechanizmu niesymetrycznej dewiacji nie naruszyło zasady działania w najlepiej pojętym interesie klientów oraz nie miało wpływu na wyniki transakcyjne klientów" - poinformowała we wtorek spółka. "Uwagi KNF do firmy XTB odnośnie stosowania tego mechanizmu dotyczą działalności od stycznia 2014 roku do maja 2015 roku. Wytyczną dotyczącą konieczności stosowania symetrycznej dewiacji, KNF wydała w maju 2016 roku, prawie rok po tym, jak spółka dokonała samodzielnie zmiany w swoich systemach IT" - dodano.

"Działając w interesie spółki i jej akcjonariuszy, a także kierując się dobrem klientów, spółka zamierza odwołać się od decyzji nadzorcy" - podkreślono w komunikacie.

Na zamknięciu wtorkowych notowań na warszawskim parkiecie akcje XTB traciły na wartości 5,09 procent. Za jedną akcję trzeba było zapłacić 5,22 zł.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock