Yellen: Fed najpewniej podniesie stopy procentowe przed końcem roku

Rynki

federalreserve.govJanet Yellen oświadczyła, że Rezerwa Federalna najprawdopodobniej zacznie podnosić stopy procentowe jeszcze przed końcem roku

Szefowa Fed-u Janet Yellen oświadczyła, że Rezerwa Federalna najprawdopodobniej zacznie podnosić stopy procentowe jeszcze przed końcem roku. Taką decyzję uzależnia jednak od danych makroekonomicznych

Na Uniwersytecie Massachusetts prezes Fed-u powiedziała, że podwyżka stóp w tym roku wydaje się być odpowiednią decyzją.

Odpowiedni czas

Yellen twierdzi, że bank centralny będzie musiał rozpocząć zacieśnianie polityki monetarnej w odpowiednim czasie. Dodała, że opóźnianie tej decyzji może prowadzić do gwałtownych zaburzeń. - Najbardziej prawidłowa strategia to rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej w odpowiednim momencie i stopniowo - powiedziała Yellen. Fed wbrew oczekiwaniom części obserwatorów powstrzymał się od podwyżki na ubiegłotygodniowym posiedzeniu. Po jego zakończeniu prezes Fed-u stwierdziła, że bank centralny wciąż zastanawia się na podwyżkami stóp procentowych w tym roku, i że decyzja taka może potencjalnie zapaść już na kolejnym posiedzeniu Fed-u, które odbędzie się w październiku.

Blisko dekada

Stopy procentowe w USA są na obecnym rekordowo niskim poziomie od końca 2008 roku, kiedy to Fed obniżył je do blisko zerowego poziomu w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy. Po raz ostatni podwyżka stóp procentowych w USA miała miejsce w czerwcu 2006 roku. Do końca roku odbędą się jeszcze dwa posiedzenia Fed - w październiku oraz w grudniu.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: federalreserve.gov