Wall Street lekko w górę po danych z rynku pracy

Rynki

shutterstock.comWall Street lekko w górę po danych z rynku pracy

Giełdy w USA zakończyły piątkową sesję wzrostami, choć dane z rynku pracy były słabsze od oczekiwań ekonomistów. Indeks Dow Jones przekroczył w ciągu dnia 22 tys. punktów, ale na zamknięciu tego poziomu nie obronił.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,21 proc. do 21.994,48 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,20 proc. do 2.476,55 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,10 proc. i wyniósł 6.435,33 pkt.

Skąd ten wzrost?

Najmocniej do wzrostów DJI przyczynił się Goldman Sachs, zaś w S&P 500 najlepiej radził sobie sektor finansowy.

- Raport z rynku pracy był słaby, bez wątpliwości. Jedyne pytanie, jakie się rodzi dotyczy dostosowań sezonowych, ponieważ był to siódmy z rzędu sierpień, w którym dane o nowych miejscach pracy były niższe od oczekiwań - napisał w komentarzu Alan Ruskin z Deutsche Banku.

- Dane nie zmienią poglądu Fed na redukcję sumy bilansowej, ani na zapowiadaną podwyżkę stóp procentowych, która jest bardziej prawdopodobna niż wycenia rynek - dodał.

Co ze stopami procentowymi?

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w tym roku, implikowane przez agencję Bloomberg z wyceny instrumentów finansowych, nie zmieniło się istotnie i wynosi 39,1 proc.

Zdaniem Ruskina, choć piątkowe dane nie dają ulgi słabemu dolarowi, to pokonanie poziomu 1,200-1,207 przez EUR/USD będzie trudne.

W ocenie Brada Bechtela z Jefferies, raport "pomaga bardzo dużej krótkiej pozycji rynku na dolarze", jednak nie spodziewa się on dużych ruchów z powodu długiego weekendu.

Poniedziałek w USA jest wolny z powodu Święta Pracy (Labor Day).

Dane z rynku pracy

W centrum uwagi inwestorów były w piątek dane z rynku pracy USA. Departament Pracy poinformował, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 156 tys. wobec 189 tys. przed miesiącem, po korekcie z 209 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 4,4 proc. wobec 4,3 proc. w lipcu.

Dwumiesięczna rewizja liczby miejsc pracy wyniosła minus 41 tys.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła w sierpniu o 165 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 202 tys. po korekcie z 205 tys.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA w sierpniu na poziomie 4,3 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 180 tys., a w sektorze prywatnym o 172 tys.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 52,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. We wstępnym wyliczeniu indeks wyniósł 52,5 pkt. W lipcu wskaźnik wyniósł 53,3 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim w sierpniu wyniósł 58,8 pkt. wobec 56,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,5 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w sierpniu 96,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. We wstępnym szacunku wskaźnik wyniósł 97,6 pkt., zaś w lipcu było to 93,4 pkt.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com