Wakacje za granicą będą droższe. Złoty słabnie w oczach

Rynki

ShutterstockEuro jest coraz droższe

Kiepskie wieści dla osób wybierających się na zagraniczne wakacje. Wzrost ryzyka politycznego na świecie powoduje, że kurs złotego wobec euro kieruje się w stronę poziomu 4,40.

Jeszcze w piątek po południu za jedno euro trzeba było zapłacić 4,37 zł. W poniedziałek rano kurs przekroczył barierę 4,37 zł. Ostatni raz tak słaby wobec euro polski złoty był ponad półtora roku temu.

Drożeje też dolar. Trzeba za niego zapłacić już ponad 3,77 zł. Z kolei frank szwajcarski kosztuje ponad 3,80 zł.

W ocenie analityków, słabość polskiej waluty to rezultat rosnącego ryzyka na rynkach. W obliczu niepewności inwestorzy zawsze kierują się w stronę walut bardziej bezpiecznych, a uciekają z rynków takich jak Polska.

Niemieckie ryzyko

"Najświeższym ryzykiem politycznym jest sytuacja w Niemczech. (...) Z tego powodu poniedziałek rozpoczyna się od przeceny walut tej części Europy. Kurs EUR/PLN przekroczył już poziom 4,38 i kieruje się w stronę bariery 4,40" - napisano w raporcie Banku Millennium.

Horst Seehofer zagroził rezygnacją z funkcji ministra spraw wewnętrznych Niemiec oraz z funkcji lidera tworzącej koalicję rządzącą bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) z CDU kanclerz Angeli Merkel. Polityk oświadczył, że nie jest zadowolony z propozycji Merkel w sprawie migrantów i wyjaśnił, że nie widzi alternatywy dla zawracania ludzi z niemieckich granic. Jego partia domaga się jednostronnego zaostrzenia polityki azylowej, żądając zakazu wjazdu do Niemiec dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju UE lub nie posiadają dokumentów. CDU dopuszcza takie rozwiązanie tylko w porozumieniu z innymi krajami UE. Obie partie spotkają się w poniedziałek w Berlinie na rozmowach "ostatniej szansy".

Na rynkach nadal ciąży również narastający spór handlowy pomiędzy USA a Chinami i Europą.

Zdaniem analityków PKO BP, w najbliższej przyszłości nie powinniśmy spodziewać się umocenienia złotego wobec głównych walut. "W dłuższej perspektywie zarówno EUR/PLN, jak i USD/PLN wydają się być nadal w trudnej sytuacji, pozostając pod silną presją" - ocenili w poniedziałkowym raporcie stratedzy banku.

Autor: //bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock