"Seria podwyżek dobiegła końca". Sprawdź prognozy cen paliw na przyszły tydzień

Rynki

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/4

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach benzynowych nie powinny się zmienić, seria podwyżek z ostatnich dni dobiegła końca - oceniają analitycy. Ich zdaniem ceny będą zależeć między innymi od danych o wydobyciu z USA.

Średnie detaliczne ceny paliw w miniony czwartek: benzyna bezołowiowa 95 - 4,73 zł/l (+2 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 5,02 zł/l ((+2 gr/l), olej napędowy - 4,63 zł/l ((+2 gr/l), autogaz - 2,13 zł/l (-1 gr/l).

Jakie prognozy

Jak wskazuje Biuro Maklerskie Reflex, zgodnie z oczekiwaniami w mijającym tygodniu ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły w mijającym tygodniu, ale jednocześnie doszło do obniżek cen w hurcie. To powinno pozwolić na zatrzymanie dalszych podwyżek cen na stacjach, a jeśli spadki w hurcie będą kontynuowane, to otworzy się szansa na korektę cen detalicznych w dół - ocenia Reflex. Według portalu e-petrol.pl w przyszłym tygodniu należy oczekiwać raczej stabilizacji, niż istotnych zmian w cenach przy dystrybutorach. Portal prognozuje ceny benzyny 95 w przedziale 4,69 i 4,78 zł za litr, oleju napędowego - 4,56-4,65 zł za litr oraz 2,09-2,16 zł za litr autogazu. Analitycy wskazują, że ceny paliw w dłuższym horyzoncie będą zależeć od czynników zewnętrznych. W ocenie biura Reflex, to czy ceny w hurcie będą spadać, będzie uzależnione od danych na temat liczby wiertni w USA, o zapasach ropy oraz od efektów spotkania komitetu nadzorującego porozumienie producentów ropy naftowej. Według e-petrol.pl ważnym argumentem za ewentualnymi spadkami na rynku międzynarodowym może być czwartkowa informacja o wzroście produkcji w USA, która może zahamować ostatnie ruchy w kierunku 70 dolarów za baryłkę ropy. Dla cen w Polsce to na razie nie będzie informacja o przełomowym znaczeniu - ocenia portal.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock