Yellen powściągliwa, Wall Street również

Rynki

CBSWall Street

Prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen uważa, że warunki finansowe w USA pogorszyły się i są mniej korzystne dla wzrostu gospodarczego. Mimo to, środowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian najważniejszych indeksów.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,62 proc. do 15 914,74 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,35 proc. do 4283,59 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,02 proc. do 1851,86 pkt.

Wydarzeniem było wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Fed Janet Yellen, która zasugerowała, że Fed może zmodyfikować plany w sprawie podwyżek stóp procentowych. Podkreśliła, że Fed oczekuje, iż podwyżki będą przebiegały stopniowo.

Janet Yellen uważa, że warunki finansowe w USA pogorszyły się i są mniej korzystne dla wzrostu gospodarczego.

Yellen o prognozach dla USA

Yellen oceniła, że gorsze warunki finansowe w USA - gdyby miały się utrzymać - mogłyby negatywnie wpłynąć na perspektywy wzrostu gospodarczego w USA i zadeklarowała, że polityka monetarna w USA nie jest na ściśle określonym kursie. Grudniowa, oficjalna prognoza Fed wciąż zakłada kontynuację podwyżek stop procentowych w tym roku i mówi o ich czterokrotnym podniesieniu. Dużo bardziej sceptyczny jest jednak rynek. Z wyliczeń CME Group wynika, że kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują obecnie, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku wynosi tylko 40 proc.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBS