Ukraina kontra Rosja. Kijów liczy na przełom w konflikcie gazowym i zaprasza Moskwę

Rynki

ShutterstockUkraina spodziewa się, że pod koniec sierpnia w Wiedniu odbędzie się nowa runda rozmów z Komisją Europejską i Rosją na temat dostaw gazu ziemnego

Ukraina spodziewa się, że pod koniec sierpnia w Wiedniu odbędzie się nowa runda rozmów z Komisją Europejską i Rosją na temat dostaw gazu ziemnego - powiedział w poniedziałek ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn

Komisja Europejska pełni rolę mediatora w trwającym ponad rok sporze cenowym dotyczącym gazu między Rosją a Ukrainą, która jest ważnym krajem na szlaku tranzytowym surowca do Unii Europejskiej.

Bez wpływu na dostawy do Europy

- Nasze rozmowy z Komisją Europejską na pewno odbędą się 27-28 sierpnia i mamy nadzieję, że dołączą do nas także Rosjanie - powiedział Demczyszyn.

Kijów i Moskwa w zeszłym roku osiągnęły tymczasowe porozumienie na dostawy gazu, ale tylko w okresie zimowym. W lipcu Ukraina zawiesiła jednak import gazu z Rosji z powodu sporu cenowego. Pozostając przez ten czas przy własnej produkcji i imporcie z Europy Zachodniej.

Demczyszyn zdradził, że oczekuje, iż opłaty za surowiec z Europy wyniosą około 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu w ciągu najbliższych dwóch kwartałów.

Europa w jednej trzeciej opiera się na gazie z Rosji, z czego prawie połowa przesyłana jest przez Ukrainę. Mimo decyzji podjętej w zeszłym miesiącu przez Kijów, tranzyt surowca do Europy pozostał jednak w nienaruszonym stanie.

Gazprom jest w konflikcie z Brukselą, w związku z domniemanymi praktykami monopolistycznymi:

Autor: mb/mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock