Do Polskiej Grupy Górniczej wejdzie 11 kopalń. Związki chcą rozmawiać o szczegółach


Rząd nie zmienił założeń programu naprawczego dla górnictwa – do Polskiej Grupy Górniczej ma wejść 11 kopalń Kompanii Węglowej, a nie tylko część z nich – zapewnił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Związki oczekują rozmów o szczegółach. PO zarzuca rządowi brak pomysłu na górnictwo.

W środę w Katowicach rozpoczęła się kolejna runda rozmów między związkowcami a zarządem Kompanii Węglowej na temat zasad wypłaty 14. pensji za ubiegły rok oraz przyszłości kopalń. Uczestniczący w spotkaniu wiceminister Tobiszowski zdementował informacje prasowe, jakoby górnikom postawiono ultimatum: cięcie wynagrodzeń albo przeniesienie do PGG jedynie siedmiu kopalń i likwidacja czterech innych.

Dementi

- Nie ma żadnego szantażu - 11 kopalń wchodzi do nowej struktury, i nie mówiliśmy o żadnych 30-procentowych obniżkach (wynagrodzeń - red.) w nowej spółce. Nikt takich warunków nie stawiał – powiedział dziennikarzom wiceminister. Informacje prasowe dotyczące "ultimatum" dla związkowców określił jako nieprawdziwe. Wcześniej zdementował je w specjalnym oświadczeniu zarząd Kompanii Węglowej. Również związkowcy potwierdzają, że nie postawiono ich przed alternatywą: zgoda na zmniejszenie wynagrodzeń albo likwidacja czterech kopalń. - Oficjalnie tego nie słyszałem; nieoficjalnie się gdzieś o tym mówi, ale myślę, że tutaj mamy do czynienia bardziej z grą propagandową. Nie wiem, z której strony – powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Również szef Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała zaprzeczył, aby w rozmowach padła taka propozycja. Związkowcy przypominają jednak, że niedawne wypowiedzenie przez zarząd Kompanii porozumienia, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok od przeniesienia kopalń do nowej spółki, można odczytywać jako wstęp do zmniejszenia wynagrodzeń, np. poprzez pozbawienie górników 14. pensji i innych dodatkowych świadczeń.

To nie randka w ciemno

- Wypowiedzenie tego porozumienia daje pracodawcy na dzisiaj możliwość, że w każdej chwili warunki umów o pracę mogą być zmienione – powiedział Kolorz. Pytany, czy związkowcy są skłonni pójść na ustępstwa i zgodzić się na obniżki płac, szef śląsko-dąbrowskiej „S” ocenił, że związki najpierw powinny poznać i przeanalizować dane ekonomiczne firmy, których dotąd nie otrzymali. - Nie prowadzi się negocjacji na zasadzie randki w ciemno – skomentował. Według niego ewentualna dyskusja o obniżce wynagrodzeń nie może być pierwszym elementem, od którego zaczynają się negocjacje dotyczące przyszłości kopalń. - Najpierw zmiana zasad, zmiana systemu funkcjonowania całego sektora, a jeżeli to nie pomoże, to wtedy trzeba dyskutować o elementach kosztów ludzkich, ale nie można tego robić odwrotnie, jak nam zaproponowano (…). Ludziom na tym etapie absolutnie nic nie będziemy odbierać – dodał Kolorz. Również Dariusz Potyrała z ZZG uważa, że negocjacje będą prowadzone w lepszej atmosferze, jeżeli zarząd Kompanii wycofa się z wypowiedzenia porozumienia z lipca zeszłego roku. - Jeżeli to wypowiedzenie będzie utrzymane przez zarząd, rozmowy będą trudniejsze, ponieważ to stwarza niekomfortową sytuację zarówno dla nas, jako strony negocjującej, jak i dla pracowników. Mam nadzieję, że zarząd będzie dążył do konsensusu w porozumieniu z nami, w dialogu – mówił związkowiec.

Rząd bez pomysłu?

Sytuację w górnictwie skomentował podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński, który był ministrem skarbu państwa w czasie, gdy tworzony był program naprawczy dla Kompanii Węglowej. - Jest dla mnie jasne, że rząd (PiS) nie ma uporządkowanego pomysłu na to, co może zrobić, działa w chaosie; tym, co jest widoczne (w działania rządu), jest tylko restrukturyzacja ministerstw, z tego żadnego pożytku nie ma ani górnik, ani związkowcy, ani polska gospodarka - ocenił były minister. Czerwiński przywołał przedwyborcze deklaracje premier Beaty Szydło, mówiące o ponownym otwarciu kopalń, które miałaby zamknąć koalicja PO-PSL. - Na dzisiaj sytuację mamy taką, że jeśli chodzi o górnictwo, to PiS prowadzi dokładnie taki sam program, który przygotowała Platforma – podkreślił poseł PO. Jego zdaniem nie ma lepszej i skuteczniejszej reformy górnictwa niż jego gruntowna restrukturyzacja. - Mówiliśmy, że konieczna jest konsolidacja spółek węglowych z energetyką; mieliśmy takie umowy przygotowane z PGNiG, PGE i Energą, mieliśmy możliwość rozwoju rynku węgla, wykorzystując najnowsze technologie w chemii – wymieniał polityk Platformy. Pytany o środowe doniesienia prasowe (zdementowane później przez zarząd KW i wiceministra Tobiszowskiego – red.) Czerwiński ocenił, że jest to zarówno problem kierownictwa resortu energii, jak i – jak mówił – "problem wiarygodności premier Beaty Szydło, która zarzucała nam działania, zmierzające do restrukturyzacji, czyli zamykania najbardziej nierentownych kopalń". - My proponowaliśmy konsolidację, żeby to nie polityk decydował o tym, kto ma decydować i zamykać, czy wzmacniać którekolwiek przedsiębiorstwo gospodarcze, ale żeby to fachowcy, biznesmeni, którzy wykorzystują węgiel, decydowali o tym - podsumował Czerwiński. Kompania Węglowa jest największą górniczą spółką w sektorze węgla kamiennego; zatrudnia 34,4 tys. osób w 11 kopalniach. W ubiegłym roku sprzedała ok. 26 mln ton węgla; tylko do połowy ubiegłego roku miała 750 mln zł strat.

Kompania Węglowa zerwała porozumienie z górnikami. Związki drżą, Szydło uspokaja:

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP