Pierwsza taka decyzja banku centralnego Szwajcarii od 15 lat. Kurs franka ostro w górę

Autor:
mp/dap
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Szwajcarski bank centralny podnosi stopy procentowe
Szwajcarski bank centralny podnosi stopy procentoweTVN24
wideo 2/6
TVN24Szwajcarski bank centralny podnosi stopy procentowe

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) podniósł w czwartek stopy procentowe po raz pierwszy od 15 lat. Tym samym dołączył do innych banków centralnych, które zacieśniają swoją politykę monetarną, aby walczyć z rosnącą inflacją. W reakcji na decyzję SNB gwałtownie wzrósł kurs franka.

Bank centralny podniósł swoją stopę procentową do -0,25 proc. z poziomu -0,75 proc.. To pierwsza podwyżka stóp procentowych SNB od września 2007 roku.

Bank zaskoczył rynki tą niespodziewaną podwyżką - to pierwszy wzrost stóp procentowych od 2007 r. Analitycy spodziewali się, że bank utrzyma stopy procentowe bez zmian.

Niespodziewanej decyzji SNB o podwyżce stóp procentowych towarzyszy też zmiana perspektyw inflacji w Szwajcarii, którą SNB ocenia obecnie na 2,8 proc. w 2022 r., 1,9 proc. w 2023 r. i 1,6 proc. w 2024 r.

W marcu SNB prognozował 2,1 proc. w tym roku oraz po 0,9 proc. w 2023 i 2024.

SNB nie wyklucza kolejnych podwyżek stóp

Bank centralny Szwajcarii nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych, aby ustabilizować inflację. SNB nie wykluczył też interwencji na rynku walutowym.

Jak zauważa agencja informacyjna Reuters, to kolejny bank centralny, który podjął taką decyzję. W środę Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 75 pb do przedziału 1,50-1,75 proc. Podwyżkę stóp zapowiedział też już Europejski Bank Centralny (EBC). Decyzja ma zapaść już w lipcu.

Kurs franka w górę

W reakcji na decyzję SNB złoty mocno osłabił się względem franka szwajcarskiego. W czwartek po godzinie 10 kurs skoczył do aż 4,60 zł z 4,49 zł przed 9.00.

CHF/PLN

Raty kredytów we frankach

Decyzje SNB, ale także kurs szwajcarskiej waluty, mają wpływ na wysokość rat kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Jak informował pod koniec kwietnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, według danych BIK na koniec marca w spłacie było jeszcze 377,6 tys. kredytów frankowych na kwotę 91,35 mld zł.

Niektóre banki oferują klientom ugody zawierające propozycję zamiany kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego na kredyty w złotym. Podstawą takiej ugody w przypadku części instytucji finansowych jest propozycja szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Polega ona na tym, że klienci mogą się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.

W innych przypadkach banki kierują do klientów własną ofertę, bez związku z propozycją KNF.

Obecnie w parlamencie toczą się prace nad ustawą dotyczącą tzw. wakacji kredytowych. Wnioskować będzie można łącznie o 8 miesięcy wakacji: cztery miesiące w 2022 r. (po dwa miesiące w III i IV kw.) i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023 roku. Zgodnie z intencją projektodawców wakacje kredytowe nie będą jednak dotyczyć kredytów indeksowanych lub denominowanych we frankach szwajcarskich.

Kredyty frankowe w PolscePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mp/dap

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości