Wall Street w dół po minutkach Fed i danych z Chin

TVN24 Biznes

shutterstock.comDow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,25 proc.

W czwartek notowania amerykańskich indeksów zaczęły się od wyraźnych spadków, które potem w dużym stopniu zostały jednak ograniczone. Akcje zniżkowały w reakcji na sygnały o możliwej podwyżce kosztu pieniądza w USA jeszcze w tym roku, płynące z protokołu z wrześniowego posiedzenia Fed.

Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,25 proc. i wyniósł 18.098,94 pkt. S&P 500 spadł o 0,31 proc. i wyniósł 2.132,55 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,49 proc. do 5.213,33 pkt.

Dlaczego?

Do spadków indeksu Dow Jones Industrial najmocniej przyczyniały się notowania akcji Goldman Sachs i Chevron. Najmocniej tracił sektor finansowy i surowcowy, in plus wyróżniały się natomiast spółki użyteczności publicznej.

Na giełdach trwa sezon wyników spółek. Przychody linii lotniczych Delta Air Lines w trzecim kwartale były niższe od oczekiwań, natomiast zysk na akcję spółki okazał się lepszy od konsensusu. Po publikacji wyników akcje Delta poszły w dół o ponad 2 proc.

W piątek wyniki finansowe podadzą banki J.P. Morgan, Citigroup i Wells Fargo. W czwartek akcje Wells Fargo zniżkowały o prawie 1 proc. po informacji, że John Stumpf, prezes banku, rezygnuje ze swojej funkcji.

Minutki

Sentyment na amerykańskich giełdach wyznaczała środowa publikacja minutek z wrześniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, która w przekonaniu rynków stanowi jednoznaczną zapowiedź podwyżki stóp jeszcze w tym roku.

Podczas wrześniowego posiedzenia Fed kilku jej członków uważało, że decyzja o podwyżce "była blisko" oraz, że właściwym byłoby podwyższenie stopy funduszy federalnych relatywnie szybko, o ile sytuacja gospodarcza będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami - wynika z raportu z wrześniowego posiedzenia Fed.

W czwartek Patrick Harker, przewodniczący Fed z Filadelfii powiedział, że popiera jedną podwyżkę stóp w USA do końca tego roku. Do spadków na giełdach przyczyniły się także dane z chińskiej gospodarki. Chiński eksport spadł najmocniej od lutego 2016 r. po sześciu miesiącach nieprzerwanych wzrostów, czego nie spodziewali się analitycy.

Rynek pracy

Uwagę zwróciły w Stanach Zjednoczonych tygodniowe dane z rynku pracy. Liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych pozostała bez zmian tydzień do tygodnia i była najniższa od listopada 1973 r., podobnie jak czterotygodniowa średnia krocząca tego wskaźnika.

W istotne z punktu widzenia uczestników rynku wydarzenia obfitować będzie końcówka tygodnia. W piątek głos zabierze przewodnicząca Fed Janet Yellen, której słów z uwagą będą słuchać inwestorzy, w nadziei na wskazówki co do krótkoterminowych zamierzeń Fed.

Na rynek napłyną tego dnia również istotne dane makro - odczyty sprzedaży detalicznej za wrzesień, indeksu optymizmu konsumentów Uniwersytetu Michigan, a także miesięczne dane o zapasach niesprzedanych towarów i inflacji producenckiej.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com