Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Nastąpiło to przede wszystkim dzięki lepszemu od oczekiwań odczytowi indeksu zaufania konsumentów. Liderami zwyżek były firmy z branży finansowej.
Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,80 proc. do 20 715,18 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,73 proc. i wyniósł 2 358,57 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,60 proc. i wyniósł 5 875,14 pkt.
Ze spółek w USA najlepiej radziły sobie przedsiębiorstwa z branży finansowej, a najgorzej telekomy.
W Stanach Zjednoczonych uwagę zwrócił marcowy odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów, który nieoczekiwanie wzrósł do poziomu ostatnio widzianego w grudniu 2000 roku.
- To jest rynek, który mówi: o złych informacjach pomyślę jutro. Amerykańska gospodarka w 70 proc. opiera się na konsumentach, dlatego dane o ich zaufaniu są ważne - powiedziała Kim Forrest, starszy analityk rynków akcji z Fort Pitt Capital.
Co na rynkach?
W ostatnich dniach na rynkach nie widać jednak zbyt dużej dozy optymizmu.
Po wycofaniu w piątek spod obrad Kongresu projektu ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych American Health Care Act (AHCA) nie ustają spekulacje o przyszłości polityki fiskalnej Stanów Zjednoczonych i realizacji obietnic wyborczych przez administrację Donalda Trumpa.
Przyjęcie AHCA, poprzez zmniejszenie obciążeń dla budżetu, miało być kluczowe dla wdrożenia reformy podatkowej przez administrację Donalda Trumpa.
W zgodnej ocenie analityków, porażka negocjacyjna prezydenta USA może wydłużyć perspektywę wdrożenia zmian w ordynacji podatkowej. Wskazuje się także, że reforma w ostatecznym kształcie prawdopodobnie będzie zakrojona na mniejszą skalę niż życzy sobie tego Trump i jego otoczenie. Tym samym oczekiwania rynkowe na wzrost zysków amerykańskich spółek oraz wyższą inflację mogą przesunąć się o kilka kwartałów, co może skutkować rewizją w dół oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższych kwartałach.
W oczekiwaniu na szczegóły prac nad planami fiskalnymi Trumpa, rynki pilnie śledzą wypowiedzi członków banków centralnych.
Na rynku ropy naftowej wzrosty. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,3 USD, po zwyżce o 1,2 proc. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 1,2 proc. do 51,4 USD za baryłkę.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com