Ropa w USA powyżej 50 USD. Rosja wysyła mieszane sygnały

Rynki

ShutterstockRopa w USA powyżej 50 USD. Rosja wysyła mieszane sygnały

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną, po spadku we wtorek o ponad 1 proc. Z Rosji docierają mieszane sygnały - nie wiadomo, czy Rosjanie przyłączą się do OPEC i zmniejszą dostawy własnej ropy, czy też tego nie zrobią - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,98 USD, po zwyżce o 19 centów.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 23 centy do 52,64 USD za baryłkę.

Co zrobi Rosja?

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że jego kraj jest gotowy zamrozić lub nawet obniżyć aktualny poziom wydobycia surowca.

Tymczasem największy w Rosji producent ropy - koncern Rosnieft PJSC - zakwestionował potrzebę redukcji dostaw surowca - podają agencje. Takie stanowisko przedstawił prezes Rosnieftu Igor Seczin.

- Stanowisko prezesa Rosnieftu nie jest sprzeczne ze stanowiskiem prezydenta Putina w sprawie dostaw ropy - odpowiada biuro prasowe Kremla.

Po spotkaniu

Kilkanaście dni temu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Końcowe porozumienie w sprawie cięcia dostaw ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkania OPEC.

- Do tego czasu na rynkach paliw może być zmienność z powodu wątpliwości, czy do takiej umowy dojdzie - ocenia Angus Nicholson, analityk rynku w IG Ltd.

- Nie sądzę jednak, aby ceny ropy mogły spaść poniżej 45 dolarów za baryłkę, biorąc pod uwagę potencjalne szoki "wzrostowe" - dodaje.

We wtorek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,1 proc., ale za to w poniedziałek zdrożała o 1,54 USD, czyli 3,1 proc., do 51,35 USD za baryłkę, najwyżej na zamknięciu sesji od 15 lipca 2015 roku.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock