Pierwszy taki kontrakt. Saudyjska ropa dla Orlenu

Rynki

PKN OrlenPKN Orlen podpisał umowę z Arabią Saudyjską o dostawę 200 tys. ton ropy miesięcznie

PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco na dostawy ok. 200 tys. ton ropy naftowej miesięcznie - poinformował koncern w komunikacie. Surowiec trafi do rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

Umowę zawarto na okres od 1 maja do 31 grudnia 2016 roku, jednak zakłada także opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata.

Różne regiony geograficzne

- To pierwsza w historii bezpośrednia umowa długoterminowa PKN Orlen z dostawcą z regionu Zatoki Perskiej. Pokazuje nasz kierunek myślenia o strategicznej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia koncentrujący się na współpracy ze sprawdzonymi producentami surowca z różnych regionów geograficznych i na optymalnych warunkach - powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN Orlen. - Wielokrotnie zapowiadaliśmy, że będziemy korzystać z okazji rynkowych by osiągnąć optymalną strukturę dostaw oraz korzystne warunki finansowe i konsekwentnie realizujemy te założenia – dodał prezes PKN Orlen.

Pierwsza dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen dotarła do portu w Gdańsku we wrześniu 2015 r. Było to 100 tys. ton surowca zakupionego przez płocki koncern na podstawie umowy spot. Od początku 2016 roku spółka sprowadziła kolejne sześć ładunków na podstawie takich umów z Saudi Aramco.

Jak czytamy w komunikacie, koncern nie wyklucza, że w przyszłości będzie pozyskiwał surowiec także z innych kierunków.

Saudyjski partner

Saudi Aramco jest koncernem paliwowo-chemicznym z siedzibą w Dhahranie, w Arabii Saudyjskiej, który zatrudnia ponad 61 tys. pracowników z 77 krajów całego świata. Jak informuje spółka PKN Orlen, jej arabski partner zarządza zasobami ropy naftowej i kondensatu na poziomie 261,1 mld baryłek, natomiast dzienna produkcja firmy to 9,54 mln baryłek dziennie.

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen