Moody’s: frankowy projekt prezydenta ograniczy zyskowność banków

[object Object]
Prezydent chce pomóc frankowiczom. Oto, co muszisz wiedziećTVN24 BiS
wideo 2/5

Prezydencki projekt wsparcia kredytobiorców może negatywnie odbić się na wynikach banków - ocenia agencja ratingowa Moody’s. Jednocześnie wskazuje, że nie powinien on mieć wpływu na rozwój banków oraz na ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej.

"Propozycja, która uzyskała wsparcie KNF, jest negatywna dla ryzyka kredytowego polskich banków, ponieważ ograniczyłaby ich zyskowność, która już znajduje się pod presją przez wprowadzony w zeszłym roku podatek (bankowy - red.) oraz przez niskie marże w otoczeniu niskich stóp procentowych. Jednocześnie, (projekt - red.) ograniczyłby straty z tytułu kredytów hipotecznych w walucie obcej" - napisano w raporcie.

Dodano, że koszt nowego projektu ws. kredytów frankowych jest "znacząco niższy i rozkłada się na kwartały" w porównaniu do wcześniejszych propozycji, które zakładały poniesienie jednorazowych kosztów przez banki. Moody's uważa, że "nie jest pewne, czy nowa propozycja będzie dodatkiem do, czy też zastąpi wstrzymywany od pewnego czasu projekt ustawy zakładającej zwrot spreadów walutowych, która przewiduje jednorazową zapłatę przez banki 4 mld zł".

Większe ryzyko

Zdaniem agencji, nowy projekt prezydencki "będzie rozważany w połączeniu z planowanym podniesieniem do 150 proc. ze 100 proc. wagi ryzyka dla kredytów hipotecznych w walucie obcej". Moody's ocenia, że projekt prezydencki nie będzie miał wpływu na rozwój banków oraz na ich zdolność do prowadzenia akcji kredytowej.

Opublikowany w środę prezydencki projekt ws. wsparcia dla kredytobiorców zakłada utworzenie w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nowego Funduszu Restrukturyzacyjnego. Projekt przewiduje, że maksymalne roczne obciążenie sektora bankowego wyniesie 3,2 mld zł.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości