Goldman Sachs: euro poniżej 4 zł przez najbliższe miesiące

Rynki

TVN24 BiŚZłoty nadal mocny

Przez najbliższe miesiące za euro będziemy płacić mniej niż 4 zł - wynika z najnowszej prognozy walutowej banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Zdaniem analityków za trzy miesiące euro będzie kosztować 3,93 zł, z pół roku 3,95 zł, a za 12 miesięcy 4 zł.

Jak przyznaje bank, to zmiana wobec poprzednich prognoz. Wówczas wynosiły one odpowiednio - 4,16, 4,16 i 4,14 zł. Zdaniem Godman Sachs za dolara będziemy musieli zapłacić odpowiednio - 3,85, 3,95 i 4,21 zł.

Różne czynniki

W ocenie banku, w najbliższym czasie złotego wspierać będzie obietnica Rady Polityki Pieniężnej, że stopy procentowe już nie spadną oraz program skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny. “Oczekujemy, że złoty będzie wspierany przez decyzję RPP, która podtrzymała zamiar niezmieniania stóp procentowych. W tym samym czasie złotego powinna wspierać też łagodna polityka EBC” - czytamy w raporcie. Analitycy widzą jednak pewne ryzyko interwencji NBP na rynku walutowym, aby złagodzić aprecjację złotego. “Biorąc pod uwagę osłabienie euro i złotego względem dolara i wynikającą z cyklu poprawiającą się kondycję polskiej gospodarki, sądzimy, że tolerancja NBP dla mocnego złotego wzrosła względem lat 2013 i 2014” - oceniają analitycy. Według banku ożywienie w polskiej gospodarce będzie trwać, wzmocnione m. in. przez popyt, a inflacja pozostanie ujemna prawdopodobnie do III kwartału tego roku.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ