Ruch cen na stacjach paliw. Niepokojące prognozy dla kierowców

Rynki

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/4

Zmniejszenie marży detalicznej, przy ponownym wzroście hurtowych cen paliw, powoduje że przełom października i listopada przyniesie podwyżki cen na stacjach. Już w tym tygodniu benzyny i olej napędowy podrożały odpowiednio o 2 i 3 grosze na litrze, a autogaz o 1 grosz na litrze - informuje BM Reflex.

Średnie ceny na stacjach paliw w Polsce: benzyna bezołowiowa 95 - 4,58 zł za litr, benzyna bezołowiowa 98 - 4,86 zł za litr, olej napędowy - 4,45 zł za litr i autogaz - 2,13 zł za litr.

Analitycy wskazują, że w tym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego notujemy w województwie dolnośląskim. W tym regionie za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,48 zł i 4,38 zł. Najdroższą benzynę 95-oktanową zatankujemy w województwie podlaskim po 4,65 zł za litr, a litr diesla w warmińsko-mazurskim - po 4,53 zł.

Średnie ceny detaliczne paliw na terenie poszczególnych województwBM Reflex

Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie opolskim i zachodniopomorskim średnio po 2,09 zł, podczas gdy w województwie mazowieckim oraz świętokrzyskim litr autogazu kosztuje średnio 2,16 zł.

Prognozy cen paliw

Zdaniem analityków BM Reflex, w przyszłym tygodniu sytuacja raczej się nie poprawi, ponieważ niekorzystnie wygląda prognoza dla rynku hurtowego, gdzie spodziewane są dalsze podwyżki.

W konsekwencji będą rosły także ceny na stacjach o około 2-5 groszy na litrze.

Jak czytamy w najnowszym raporcie, właściciele stacji mogą wprowadzić podwyżki w drugiej połowie tygodnia. Powodem jest wypadający w środę dzień Wszystkich Świętych, który spowoduje, że na drogach będziemy obserwować wzmożone wyjazdy i większy popyt na paliwa.

Analitycy podkreślają, że mimo podwyżek rachunki za tankowanie benzyny i diesla w tym roku będą na poziomie sprzed roku, ponieważ średni poziom cen paliw jest niemal identyczny. Nieco więcej wydamy przy tankowaniu autogazu, którego cena jest o 14 groszy za litr wyższa niż przed rokiem.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock