Amerykański gigant bez taryfy ulgowej. Problemem sankcje wobec Rosji

Rynki

ShutterstockExxon, który jest największą w świecie notowaną na giełdzie spółką wydobywczą ropy

W myśl konsultacji z prezydentem Donaldem Trumpem ministerstwo finansów nie będzie czyniło dla amerykańskich spółek, w tym Exxon Mobil, wyjątku, zezwalając im na prace wiertnicze zabronione obecnymi sankcjami wobec Rosji - oświadczył w piątek minister finansów Steven Mnuchin.

Rzecznik Exxonu Alan Jeffers nie miał na razie żadnego komentarza w tej sprawie. Wcześniej w tym tygodniu Exxon odmówił skomentowania doniesień dziennika "Wall Street Journal", iż stara się o zgodę rządu USA na wiercenia na kilku akwenach Morza Czarnego, gdzie jest to zakazane na mocy sankcji USA wobec Rosji.

Sankcje na Moskwę

Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję w związku z zaanektowaniem przez nią Krymu w 2014 roku oraz jej rolą w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Exxon, który jest największą w świecie notowaną na giełdzie spółką wydobywczą ropy, zawiesił w 2014 roku z powodu tych sankcji prace wiertnicze w rosyjskiej Arktyce. Po wejściu sankcji w życie zezwolono mu na dokończenie pewnej liczby projektów wiertniczych.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock