Już po raz drugi w ciągu czterech miesięcy agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Arabii Saudyjskiej. Wszystko przez utrzymujące się na niskim poziomie ceny ropy na światowych rynkach.
Saudyjski rating wiarygodności został obniżony o dwa poziomy z "A+" na "A-".
Wiara w rząd
W swoim komunikacie, S&P nawiązało do wtorkowej decyzji Arabii Saudyjskiej, Rosji, Wenezueli i Kataru, które uzgodniły zamrożenie pułapu wydobycia ropy dla zahamowania spadku cen, co jednak zdaniem agencji w niewielkim stopniu poprawi sytuację gospodarczą państwa.
- Pierwszą reakcją rynku na tą wiadomość był dalszy spadek cen ropy naftowej - napisało S&P.
Zdaniem analityków ceny w 2016 roku wyniosą średnio 40 dolarów za baryłkę.
S&P zauważa, że Arabia Saudyjska prognozuje deficyt na poziomie 13 proc. w 2016 roku, przy założeniach jednak, że średnia cena za surowiec wyniesie 45 dol. za baryłkę.
Mimo jednak czarnego scenariusza, S&P nie traci całkowicie wiary w saudyjską gospodarkę.
Agencja podkreśla, że perspektywy ratingu kraju są stabilne, co odzwierciedla oczekiwania, że władze saudyjskie "podejmą kroki, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się sytuacji fiskalnej rządu".
Oprócz Arabii Saudyjskiej, S&P w środę obniżyło ratingi Omanu, Bahrajnu i Kazachstanu.
Oprócz Saudów, z niskimi cenami ropy borykają się Wenezuela i Rosja.
Co to jest rating?
Standard & Poor's, to obok Fitch Ratings i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich ocen decyduje komu i za ile można pożyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najlepiej nie pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.
Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.
W połowie stycznia br. agencja S&P obniżyła rating Polski:
Autor: mb//km / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: wiki (public domain) | Ammar shaker