Europejski Kongres Gospodarczy 2018

  14 maja 2018

  Może jechać z prędkością nawet 140 kilometrów na godzinę, zabrać na pokład pięć osób, a w jego bagażniku zmieści się rower. Mowa o bolidzie "Eagle two", który zbudowali studenci z Politechniki Łódzkiej. Pojazd zasilany słońcem po australijskich drogach przejechał aż trzy tysiące kilometrów. Z Sebastianem Góreckim, jednym z konstruktorów, rozmawiał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, specjalny wysłannik TVN24 BiS - Mateusz Walczak.

  W 2019 roku powinny być uruchomione pierwsze dopłaty do czynszów - zapowiedział w rozmowie z TVN24 BiS Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Jak tłumaczył, gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego próg dochodowy będzie rósł. Wiceminister wyjaśnił ponadto, że nie ma planów wiązania szans na uzyskanie dopłat do czynszów z faktem zawarcia związku małżeńskiego. - Kwota dopłat będzie liczona na gospodarstwo - wskazał Artur Soboń.

  Państwo to nie jest drzemiący nocny stróż, państwo ma być we współpracy i wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej - mówił we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

  Musimy cały czas dbać o wizerunek i starać się, żeby Polska była na top liście miejsc do inwestycji - powiedziała Dorota Dąbrowska-Winterscheid, dyrektor zarządzająca w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, która jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Szczególnie firmy globalne mają wybór całego świata. Jeżeli coś się złego dzieje, czy politycznie, czy ekonomicznie, to Polska wypada z czołówki listy - dodała w rozmowie z TVN24 BiS.

  To decyzje, które są przed nami, i praca, którą obecnie wykonujemy, daje realistyczne szanse na tego typu korekty w przyszłości - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Paweł Gruza, wiceminister finansów. W ten sposób odpowiedział na pytanie o możliwość powrotu do niższych stawek VAT, obowiązujących przed 2011 rokiem. Jak dodał, te decyzje są uzależnione od danych makroekonomicznych i prognoz sytuacji finansowej w kolejnych latach. Paweł Gruza jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  Wiele krajów unijnych zazdrości nam sytuacji gospodarczej i społecznej. Ona jest konsekwencją skutecznie realizowanej polityki gospodarczej. Ma ona polegać na tym, że gospodarka ma szukać własnych potencjałów, a nie tylko potencjałów za granicą - mówił w TVN24 BiS minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Na relacje z tego wydarzenia zapraszamy na antenę TVN24 BiS.

  W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek dziesiąty Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). Podczas trzydniowego spotkania zaplanowano ponad 150 sesji tematycznych z udziałem przeszło 900 panelistów, a także liczne wydarzenia towarzyszące. W EKG weźmie udział ponad 10 tysięcy gości. Relacje z wydarzenia na antenie TVN24 BiS.