Zachowek – co to jest? Komu i w jakiej wysokości może przysługiwać?

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak poprawnie napisać testament? (mat. z 2016 r.)
Jak poprawnie napisać testament? (mat. z 2016 r.)
TVN24 BiS
Jak poprawnie napisać testament?TVN24 BiS

Każdy ma prawo samodzielnie decydować o tym, co po jego śmierci stanie się z jego majątkiem. Niektórzy członkowie rodziny mają jednak prawo do ubiegania się o określoną część tego majątku niezależnie od jego woli. Czym jest zachowek i komu się należy? Jaki wpływ na zachowek ma napisanie testamentu i czym zachowek różni się od darowizny?

Zachowek to gwarancja, że bliscy zmarłego otrzymają określoną część jego majątku.Zachowek przysługuje jedynie wówczas, gdy uprawnieni do otrzymania spadku zostają pozbawieni go na mocy np. spisanego testamentu lub dokonanych darowizn.Wysokość zachowku stanowi 1/2 lub 2/3 wartości ustawowej części spadku.Pozbawienie prawa do zachowku jest możliwe jedynie poprzez wydziedziczenie.

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, które stanowi część prawa cywilnego. W związku z tym regulowany jest ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny w art. 991–1011.

Co to jest zachowek?

W oparciu o przepisy prawa spadkowego po śmierci członka rodziny jego prywatny majątek zostaje przekazany i najczęściej podzielony pomiędzy jego najbliższych, np. małżonka i dzieci. Spadkodawca może również przed śmiercią napisać testament i samemu zdecydować o tym, jak chce, by jego majątek został rozdysponowany. 

Niezależnie od sytuacji najbliżsi zmarłego mają prawne zabezpieczenie, że nawet w przypadku pominięcia ich testamentem, darowiznami czy spadkiem, wciąż otrzymają ułamek jego majątku. Zabezpieczeniem tym jest właśnie zachowek, który gwarantuje im prawo do określonego ułamku wartości udziału spadkowego, który powinien im przypaść.

Utworzenie instytucji zachowku tłumaczone jest tym, że bardzo często prywatny majątek zmarłego był wypracowywany przez kilka pokoleń jego rodziny. Dlatego też pozostałym członkom rodziny należy się dodatkowa ochrona przed np. przekazaniem całego majątku osobie trzeciej. 

Prawo do zachowku

Ochrona zapewniana na mocy zachowku przysługuje jedynie najbliższym zmarłego, czyli dzieciom i wnukom, małżonkowi oraz rodzicom.

Kluczowe przy powoływaniu się na zachowek jest to, aby osoby te były uprawnione do otrzymania spadku, gdyby nie treść napisanego przez spadkodawcę testamentu lub umowy darowizny. Muszą więc np. nie być wydziedziczone czy wyłączone z dziedziczenia na skutek orzeczenia o ich winie w trakcie procesu rozwodowego.

Zachowek – ile wynosi?

Wysokość przysługującego zachowku nie jest stała, ale zależy od wartości części udziału spadkowego, która przysługiwałaby danej osobie uprawnionego do dziedziczenia. Ponadto wysokość zachowku wyrażana jest jednym z dwóch ułamków:

1/2 wartości przysługującej części spadku, albo ● 2/3 wartości przysługującej części spadku w przypadku małoletnich oraz osób trwale niezdolnych do pracy.

Przykładowo, jeżeli zmarły rodzic pozostawił po sobie małżonka i dwoje małoletnich dzieci, każdemu z nich powinno przysługiwać po 1/3 spadku. Jeżeli jednak zmarły w testamencie zapisał cały swój majątek komuś innemu, osoby te mogą ubiegać się wówczas o zachowek: małżonek w wysokości 1/6 spadku (1/2 z 1/3 spadku), a każde z małoletnich dzieci po 2/9 spadku (2/3 z 1/3 spadku). Co istotne, przy wyliczaniu wartości zachowku korzysta się z tzw. substratu, a więc wartości spadku z uwzględnioną wartością ewentualnych darowizn dokonanych przed śmiercią czy zapisów windykacyjnych.

Zachowek może być dokonany w dowolnej formie – przekazu pieniężnego, darowizny, zapisu lub powołania do spadku, musi być jednak wyrażony pieniężnie. Roszczenie o jego wypłatę kierować należy do spadkobiercy. Możliwe jest również otrzymanie zachowku w sytuacji, w której otrzymało się część spadku, ale w mniejszej wysokości niż przysługujący zachowek. 

Zachowek – przedawnienie

Czas na zgłoszenie roszczenia o należny zachowek jest ograniczony. Zgodnie z art. 1007 Kodeksu cywilnego roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu po upływie pięciu lat od ogłoszenia testamentu. 

Należy pamiętać, że bieg upływu przedawnienia jest przerywany samym wniesieniem pozwu z żądaniem wypłaty zachowku.

Testament a zachowek

Sporządzenie testamentu samo z siebie nie pozbawia uprawnionych członków rodziny ich prawa do otrzymania zachowku – nawet, jeżeli jest to testament notarialny. 

W praktyce o prawo do zachowku ubiega się najczęściej właśnie w sytuacjach, gdy zmarły posiadał napisany testament, w którym pomijał swoich najbliższych. 

Wydziedziczenie a zachowek

Zarazem jednak jest możliwe pozbawienie wskazanych osób prawa do zachowku za pomocą testamentu. Można to zrobić sporządzając testament notarialny, w którym dokona się wydziedziczenia tych osób. 

Konsekwencją wydziedziczenia zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego jest pozbawienie zstępnego, wstępnego lub małżonka prawa do zachowku. Wydziedziczenie może jednak nastąpić jedynie, gdy występują wskazane przepisami przyczyny, np. dana osoba uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. 

Darowizny a zachowek

Drugim najczęstszym przypadkiem, gdy dochodzi do roszczenia o wypłatę zachowku, jest dokonanie przez spadkodawcę darowizn na inne osoby. Przykładowo pół roku przed śmiercią jedyną posiadaną nieruchomość mężczyzna przekazał darowizną swojej drugiej żonie, pozbawiając tym samym spadku swoje dzieci z pierwszego małżeństwa. 

W takiej sytuacji po śmierci tej osoby upoważnieni do zachowku mogą domagać się spełnienia tego roszczenia przez obdarowanego darowizną. Przy obliczaniu wysokości zachowku nie dolicza się jedynie niektórych rodzajów darowizn, m.in.:

– drobnych darowizn zwyczajowych, np. prezentów urodzinowych, – darowizn dla osób niebędących spadkobiercami dokonanych więcej niż 10 lat przed otwarciem spadku, – darowizn sprzed zawarcia małżeństwa – przy wyliczaniu zachowku dla małżonka, – darowizn dokonanych co najmniej na 300 dni przed urodzeniem się zstępnego – przy wyliczaniu zachowku dla zstępnego.

Warto pamiętać, że w większości przypadków od darowizny konieczne jest zapłacenie podatku, którego wysokość uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą i obdarowanym. 

Umowa dożywocia a zachowek

W przeciwieństwie do darowizny, do zachowku nie zaliczają się umowy dożywocia. Umowa dożywocia to umowa cywilnoprawna, na mocy której prawo własności do określonej nieruchomości zostaje przekazane danej osobie w zamian za zapewnienie przez nią dożywotniej opieki i utrzymania.

Umowa dożywocia nie jest zaliczana do zachowku, ponieważ nie stanowi ona tzw. bezpłatnego przysporzenia. Osoba, której przekazywane są prawa własności nieruchomości, musi w zamian zapewnić określone świadczenia, przekazanie nie odbywa się więc „za darmo”.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podwyżka płacy minimalnej w 2026 roku do 5015 złotych brutto (około 3750 złotych "na rękę") - to proponują trzy związki zawodowe. W piśmie do ministra finansów związkowcy domagają się też 12-procentowego wzrostu pensji w "budżetówce".

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil zareagował na zapowiedź Donalda Trumpa dotyczącą nałożenia 50-procentowych ceł na towary z Unii Europejskiej (UE). - Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji - podkreślił.

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Źródło:
PAP

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP