Osoby oszukane w programie Czyste Powietrze mogą spodziewać się w niedługim czasie pakietu rozwiązań - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak.
Szefowa funduszu przekazała podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, że NFOŚiGW zaangażowany jest w prace zespołu międzyresortowego na rzecz poszkodowanych beneficjentów w Czystym Powietrzu. W zespole są również przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratury Krajowej.
Zawadzka-Stępniak wyjaśniła, że chodzi o osoby, które zostały np. oszukane przez nierzetelnych wykonawców i grozi im zwrot pozyskanych dotacji z programu Czystego Powietrza. Jak wynikało z jej wypowiedzi, chodzi m.in. o wypracowanie takiego rozwiązania, by zawiesić windykację takich środków od poszkodowanych beneficjentów.
Dodała, że "już niedługo" ma zostać przedstawiona lista wypracowanych rozwiązań dla poszkodowanych.
"Bez rozwiązań legislacyjnych nie przebrniemy przez to"
Wiceprezes funduszu Robert Gajda powiedział, że "bez rozwiązań legislacyjnych nie przebrniemy przez to". Wyraził nadzieję, że być może konieczne zmiany prawne na rzecz poszkodowanych osób w Czystym Powietrzu uda się zamieścić w którymś projekcie deregulacyjnym.
Przedstawiciele funduszu zaapelowali też o zgłaszanie się osób poszkodowanych do organów ścigania.
Niedawno wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda informował, że do prokuratury i policji wpłynęło ok. 270 zgłoszeń w sprawie nieprawidłowości w realizacji programu Czyste Powietrze.
Dotacje do pieców gazowych
Z komunikatu NFOŚiGW wynika ponadto, że w połowie lipca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wznowią nabór wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu kotłów gazowych w ramach programu Czyste Powietrze. "Nabór skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty wymiany kopciucha na kocioł gazowy, ale nie mieli możliwości uzyskania wsparcia z powodu wstrzymania naboru wniosków w programie Czyste Powietrze pod koniec listopada 2024 r." - przekazano.
O dotację można ubiegać się na inwestycje zrealizowane między 28 maja a 31 grudnia 2024 r.
Jak poinformowano, wnioski będzie można składać przez trzy miesiące od uruchomienia naboru lub do wyczerpania środków. Budżet na wznowienie naboru wynosi 70 mln zł i pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
Szacuje się, że wsparcie trafi do ok. 3 tys. gospodarstw domowych - informuje NFOŚiGW.
Czyste Powietrze wraca po przerwie
Program Czyste Powietrze pod koniec marca 2025 roku wystartował w zmienionej wersji.
Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska informowała podczas konferencji, że nowej odsłonie programu towarzyszą trzy podstawowe cele: skuteczniejsza walka z ubóstwem energetycznym, koniec z tzw. rachunkami grozy, a także eliminacja nadużyć. To właśnie nadużycia – jak tłumaczył NFOŚiGW – były jednym z głównych powodów, dla których wstrzymano przyjmowanie wniosków w Czystym Powietrzu pod koniec listopada ubiegłego roku.
Najwięcej wątpliwości dotyczyło komponentu programu, w ramach którego można było otrzymać najwyższą dotację i zastosować prefinansowanie. Fundusz informował też, że w związku z tym złożono do prokuratury zawiadomienie dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach programu. Podejrzane umowy miały opiewać na ok. 600 mln zł.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock