Pojęcie obowiązku meldunkowego i procedury zameldowania stało się ważnym tematem w kontekście przybycia do Polski milionów obywateli Ukrainy. Zarówno przyjmujący ich pod swój dach Polacy, jak i szukający pracy Ukraińcy podejmują kwestie legalizacji pobytu i pracy w Polsce. Czym jest obowiązek meldunkowy, czy możliwe jest zameldowanie online i czy obowiązek meldunku dotyczy obcokrajowców?
● Obowiązek meldunkowy został wprowadzony w 1974 roku Ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych. ● Obecnie regulowany jest Ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. ● Mimo wątpliwości, czy w ogóle istnieje w dalszym ciągu konieczność zgłaszania pobytu, musimy pamiętać, że obowiązek meldunkowy nie został nigdy zniesiony.
Czym jest obowiązek meldunku?
Meldunek to zgłoszenie urzędowi gminy stałego lub czasowego adresu pobytu danej osoby. Ma to na celu usprawnienie ewidencji ludności, a także pomaga urzędnikom w dotarciu do danej osoby w razie konieczności przeprowadzenia np. czynności administracyjnych. Gdy pod danym adresem mamy zamiar mieszkać na stałe, powinniśmy zgłosić chęć zameldowania na pobyt stały. Krótszy pobyt, np. związany z aktywnością zawodową, oznacza konieczność zadeklarowania pobytu czasowego. Graniczną datą w celu ustalenia, którą formę meldunku powinniśmy wybrać, jest zakończenie trzech miesięcy pobytu w danym miejscu.
Czy meldunek jest obowiązkowy? Mimo wątpliwości, czy w ogóle istnieje w dalszym ciągu konieczność zgłaszania pobytu, musimy pamiętać, że obowiązek meldunkowy nie został nigdy zniesiony. Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności wyraźnie wskazuje obowiązek meldunku oraz określa warunki jego realizacji.
Jak się zameldować? Czy możliwy jest meldunek przez Internet?
Wspomniana Ustawa o ewidencji ludności określa konkretne formy i tryby dokonania meldunku. Zameldowanie możliwe jest poprzez dostarczenie dokumentu w postaci:
● papierowej składając w urzędzie gminy zgłoszenie pobytu stałego lub czasowego
● elektronicznej na stronie gov.pl.
Przepisy określają, kto może zameldować osobę w domu lub mieszkaniu. Warto pamiętać, że nasz pobyt w danym miejscu powinien być potwierdzony przez jego właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu. Warto też przygotować dokument potwierdzający wspomniany tytuł, by móc udostępnić go do wglądu obsługującej nas w urzędzie osoby.
Jak się wymeldować?
Gdy na stałe zmieniamy miejsce naszego pobytu, powinniśmy dokonać wymeldowania. Procedura jest bardzo łatwa i przypomina proces, przez który przechodziliśmy na początku przebywania pod danym adresem. W przypadku opuszczania lokalu wystarczy zgłosić to w formie papierowej lub elektronicznej. Co ważne, wymeldowanie z pobytu stałego lub czasowego możemy zgłosić dokonując meldunku w nowym miejscu.
Jak przebiega zameldowanie cudzoziemca?
Podobnie jak obywatele polscy, tak i przebywający na terenie naszego kraju obcokrajowcy podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Są od tego wyjątki. Zgodnie z przepisami, zasady dotyczące meldunku nie różnią się dla cudzoziemców. Istotną informacją dla przybywających do Polski, będących obywatelami Unii Europejskiej, EFTA, EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej, jest termin na zgłoszenie zameldowania wynoszący 30 dni od dnia przybycia do danego miejsca. Pozostali cudzoziemcy mają obowiązek zadeklarować miejsce pobytu czasowego lub stałego w ciągu cztery dni od dnia przybycia pod deklarowany adres.
Adres zamieszkania a zameldowania – znacząca różnica
Te wyrażenia bywają stosowane zamiennie, ale różnica między nimi jest istotna.
Adres zamieszkania to pojęcie z zakresu prawa cywilnego, zdefiniowane w artykule 25 Kodeksu cywilnego. Określa miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. By dane miejsce można było określić w ten sposób, muszą być spełnione dwie przesłanki:
– faktyczne przebywanie w danej miejscowości, – intencja stałego przebywania w danym miejscu.
Adres zameldowania to określenie wywodzące się z prawa administracyjnego, a konkretnie ze wspomnianej Ustawy o ewidencji ludności. Zadaniem adresu zameldowania jest ułatwienie ewidencji ludności. Jest to jedynie potwierdzenie przebywania danej osoby w deklarowanym miejscu. Co ważne, nie powoduje powstania żadnych praw w stosunku do własności lokalu.
Źródło: ISAP, Legalis
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock