TVN24 Biznes | Pieniądze

ZUS zakończył waloryzację składek. Prawie 164 miliardy złotych więcej na kontach

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rentTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rent

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył waloryzację składek za 2020 rok. Jak poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska, kapitał na kontach zwiększył się łącznie o niemal 164 miliardy złotych.

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzację kapitału początkowego. Środki rosną wtedy o określony procent.

"W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 procent, a stany subkont wzrosły o 5,23 procent. Łącznie o 163 860 100 735 złotych zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych" – przekazała prof. Gertruda Uścińska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) i od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat.

Dla przykładu – jak wskazała prezes ZUS – osobie, która na koniec stycznia tego roku zgromadziła 450 tys. zł, dopisano w czerwcu 24,3 tys. zł. "Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tysięcy złotych w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększył się o prawie 46 tysięcy złotych" – dodała Uścińska.

Informacja o stanie konta

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2020 roku.

ZUZ zaznaczył, że w tym roku, tak jak w ubiegłym, zgodnie z ustawą nie będzie akcji wysyłki do ubezpieczonych wersji papierowej informacji. Będzie ona udostępniona w formie elektronicznej w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Przedstawiciele ZUS wskazali we wpisie na Twitterze, że "osoby, które mają co najmniej 35 lat, dostaną też prognozę emerytury". Jak dodali, informacje zostaną udostępnione w PUE ZUS do końca wakacji.

Jak w ubiegłym roku, ZUS wygeneruje również "Informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek". Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informację tę Zakład przygotuje tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP