Łatwiej złożysz wniosek o 500 zł. ZUS rozpoczyna współpracę z PKO BP

Pieniądze

ShutterstockZUS i banki współpracują dla Rodzina 500 plus

Zaczyna się nowy rozdział w obsłudze klientów ZUS. Inspiracją stał się rządowy program Rodzina 500 plus i to podczas jego realizacji będzie testowana nowa usługa. Za pomocą internetowego konta bankowego klienci będą mogli złożyć elektroniczny wniosek w sprawie świadczenia wychowawczego. Na pierwszy ogień pójdzie PKO BP S.A., z którym jutro ZUS podpisze specjalne porozumienie. Także prywatne banki zostały zaproszone do współpracy z ubezpieczycielem.

Przedstawiciele ZUS oraz PKO podpiszą jutro w siedzibie Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji porozumienie, które ułatwi uwierzytelnienie usługobiorców korzystających z bankowości mobilnej. Inspiracją do rozpoczęcia współpracy był program Rodzina 500 plus, ale porozumienie pozwoli na łatwiejszy dostęp także do innych usług.

ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o świadczenie Rodzina 500 plus. Wniosek ten będzie dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Wniosek 500 plus w ZUS

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada, że podczas obsługi wniosków, bank krajowy, na wniosek klienta, przekazuje do ZUS dane niezbędne do uwierzytelnienia, pozwalające na założenie konta w systemie PUE ZUS. Na tej podstawie ZUS wypracował treść porozumienia uzgodnioną z bankiem PKO BP, który jako pierwszy przystąpi do współpracy. Pomysłodawczynią współpracy jest minister Anna Streżyńska, która objęła także patronat nad podpisaniem porozumienia.

Komunikacja ZUS - bank

- Klient posiadający już elektroniczne konto bankowe, nie będzie musiał zakładać kolejnych na platformie ZUS-u. Zapamiętywanie dodatkowych danych, haseł nie będzie już konieczne - skomentował wiceprezes ZUS Radosław Stępień. Projekt skierowany jest do każdego użytkownika systemu bankowości elektronicznej, którego tożsamość została już raz zweryfikowana podczas osobistej, fizycznej obecności.

Jeżeli korzysta z serwisu bankowości elektronicznej za pomocą standardowych mechanizmów logowania do banku, będzie mógł (klikając w odpowiednią ikonę na stronie banku) założyć konto na PUE ZUS, czyli portalu elektronicznym do komunikacji z ZUS. Jeżeli natomiast posiada już profil, a nie pamięta loginu czy hasła, również za pomocą mechanizmów bankowych będzie mógł się na niego zalogować. Podobnie na stronie ZUS za pomocą kliknięcia w „loguj przez bank” będzie możliwość – po wybraniu właściwego banku z listy rozwijalnej – zalogować do PUE ZUS za pomocą mechanizmów bankowych.

Inne banki też zaproszone

Każdy klient, który korzysta z serwisu bankowości elektronicznej, będzie mógł założyć konto na PUE ZUS (elektronicznej platformie do komunikacji z ZUS) za pomocą standardowych mechanizmów logowania do banku.

- Dzięki podpisaniu porozumienia zakładamy, że uda się nam połączyć te systemy [red. bankowy i ZUS-owy] i zwiększymy krąg odbiorców - tłumaczył wiceprezes ZUS. - W tej chwili na platformie ZUS mamy 1 mln 300 tys. użytkowników dodał Radosław Stępień. Na razie porozumienie będzie podpisane z bankiem PKO BP, ale do podobnej współpracy zaproszone będą także inne banki, które spełnią warunki techniczne. Integracja z PKO BP przewidywana jest w połowie kwietnia.

Bartosz Marczuk o programie Rodzina 500 plusTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: