Składki, dodatki i kary w górę

Źródło:
TVN24 Biznes
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24
wideo 2/8
Canowiecki: przedsiębiorca albo będzie zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać TVN24

Od soboty 1 lipca wzrośnie płaca minimalna. To oznacza, że część Polaków, według rządowych szacunków około 3 milionów osób, będzie zarabiać więcej. Jednocześnie podwyższone zostaną niektóre zasiłki, stawki i kary, które są ustawowo powiązane z wysokością najniższej krajowej.

Od 1 stycznia płaca minimalna w Polsce wynosi 3490 zł brutto, ale już 1 lipca wzrośnie do 3600 zł brutto miesięcznie. Dwukrotne podnoszenie płacy minimalnej w ciągu roku ma związek z wysoką inflacją w Polsce.

Od najbliższej soboty wzrośnie także stawka godzinowa. Obecnie, od stycznia 2023 roku, wynosi ona 22,80 zł. Po 1 lipca będzie zaś ona wynosiła 23,50 zł brutto.

Składki i PIT

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną także kwoty składek i zaliczek na PIT pobieranych od osób zarabiających najniższą krajową. Oto jak się zmienią od 1 lipca:

Wzrost składek od 1 lipca 2023 r.TVN24

Jednak nie tylko składki i zaliczka na podatek są powiązane z wysokością płacy minimalnej. 

Odszkodowanie i zasiłek chorobowy

Z płacą minimalną jest powiązane odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, które nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Tak samo jest w przypadku odszkodowania (nie niższe niż płaca minimalna) z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę na skutek stosowania mobbingu.

Najniższa krajowa jest także ważna w przypadku zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 45 ust 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

"Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. tego wynagrodzenia".

Po lipcowej podwyżce minimalna podstawa wyniesie 3106,44 zł.

Praca nocą

Wraz z podwyżką płacy minimalnej wzrośnie także dodatek wypłacany za pracę w porze nocnej - między godziną 21:00 a 7:00. Dodatek ten jest związany ze stawką godzinową i wynosi 20 proc. jej wartości.

Wynagrodzenie za postój

Jeśli pracownik był gotów do wykonania pracy, a z powodów niezależnych od niego i z przyczyn dotyczących pracodawcy nie mógł jej wykonać, to należy mu się wynagrodzenie za postój (tzw. postojowe).

Zgodnie z przepisami jego wysokość "wynika z osobistego zaszeregowania. Jeśli nie zostało ono określone - pracownikowi należy się 60 proc. wynagrodzenia". Jednocześnie nie może ono być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pensja minimalna ma wpływ na wysokość odpraw

Z wysokością płacy minimalnej powiązana jest także wysokość odprawy dla tych osób, z którymi pracodawca rozwiązuje umowę z powodów niedotyczących pracowników. Jej kwota związana jest bezpośrednio ze stażem pracy u danego pracodawcy:

- wynagrodzenie za jeden miesiąc - przy stażu krótszym niż 2 lata, - wynagrodzenie za dwa miesiące - staż od 2 do 8 lat, - wynagrodzenie za 3 miesiące - staż powyżej 8 lat.

Gdzie tu więc wartość pensji minimalnej? W limicie, jaki ustawiono dla górnej granicy odprawy pieniężnej. Nie może ono bowiem wynosić więcej niż 15-krotność pensji minimalnej, która obowiązuje w dnia rozwiązania umowy o pracę. Od 1 lipca 2023 roku limit ten będzie wynosić 54 tys. zł.

Kara za brak OC

Wysokość płacy minimalnej ma także wpływ na niektóre mandaty, grzywny i kary - w tym za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Jeśli poruszamy się samochodem bez ważnego OC i zostaniemy za to przyłapani, to przyjdzie nam zapłacić za to karę, która jest ściśle powiązana z wysokością pensji minimalnej. To jednak nie wszystko, wysokość kary jest powiązana z rodzajem pojazdu i długością okresu, podczas którego auto nie było ubezpieczone. 

Rodzaj pojazdu:

samochody osobowe – równowartość 2-krotności  minimalnego wynagrodzenia za pracę, samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę,

okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym:

do 3 dni – 20 proc. pełnej opłaty, od 4 do 14 dni – 50 proc. pełnej opłaty, powyżej 14 dni – 100 proc. opłaty. 

OC rolników – równowartość 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wzrost kar za brak OC od 1 lipca 2023 r.TVN24

Grzywny i mandaty w skarbówce

Ostatnią grupą opłat powiązanych z płacą minimalną są grzywny nakładane przez urząd skarbowy za wykroczenia i przestępstwa.

Grzywna za wykroczenie skarbowe jest ustalana w przedziale od 1/10 do 20-krotności płacy minimalnej. W związku z tym po podwyżce płacy minimalnej od 1 lipca będzie ona wynosić:

minimalna grzywna (1/10 × 3600 zł) - 360 zł maksymalna grzywna (20 × 3600 zł) - 72 000 zł

Urząd skarbowy ma prawo także do nałożenia grzywny za pomocą mandatu karnego, który zgodnie z przepisami nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, a więc od lipca 18 tys. zł.

Jeśli zaś chodzi o kary za przestępstwa, to określa się je za pomocą stawki dziennej, która nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej 400-krotności. W każdym przypadku określana jest ona indywidualnie m.in. na podstawie sytuacji materialnej osoby, która dopuściła się przestępstwa skarbowego.

Jednocześnie kara nie może być mniejsza niż 10-krotność stawki dziennej i wyższa niż jej 720-krotność. 

Od 1 lipca 2023 r. będzie to wyglądać następująco:

minimalna stawka dzienna (1/30 x 3600 zł) - 120 zł maksymalna stawka dzienna (120 x 400 zł) - 48 000 zł minimalna grzywna (10 stawek × 120 zł) - 1200 zł maksymalna grzywna (720 stawek × 48 000 zł) - 34 560 400 zł

Najniższa liczba stawek dziennych to 10. Najniższa kara za przestępstwo skarbowe = od 1 200 zł do 480 000 zł. Najwyższa liczba stawek dziennych to 720. Najwyższa kara za przestępstwo skarbowe= od 86 400 zł do 34 560 000 zł.

Maksymalny wyrok nakazowy to 200 stawek dziennych, czyli od 24 000 zł do 9 600 000 zł

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP