Najmłodszy kanadyjski miliarder urodził się w Polsce

Pieniądze


Najmłodszym miliarderem w Kanadzie jest urodzony w Polsce Piotr Szulczewski. Jego majątek według "Forbesa" wynosi 1,4 miliarda dolarów amerykańskich (5,3 miliarda złotych).

Posiadający kanadyjskie obywatelstwo Piotr Szulczewski pierwsze kroki stawiał w Polsce, dosłownie - urodził się 37 lat temu w Warszawie, a wychowywał na Tarchominie. Gdy miał 11 lat jego rodzice razem z nim wyemigrowali do Kanady. Studia z tytułem licencjata skończył na Uniwersytecie Waterloo w kanadyjskiej prowincji Ontario.

Szlify zdobywał w Google'u, gdzie pracował nad oprogramowaniem, które miało pomóc reklamodawcom w wykrywaniu i opisaniu sposobu, w jaki ludzie wyszukują produkty w internecie.

Własna działalność

Z firmy odszedł w 2009 roku, by założyć własną firmę - ContextLogic, w której nie tylko wykorzystał zdobytą wiedzę, ale poszedł krok dalej. Oprogramowanie, które stworzył, miało służyć do przewidywania wyborów zakupowych na podstawie historii wyszukiwania.

W 2011 roku wspólnie z kolegą ze studiów - Dannym Zhangiem przekształcił ContextLogic w Wish - portal zakupowy, który ma w przyszłości konkurować z gigantami pokroju Amazonu lub Alibaby. Zresztą jeszcze w 2015 roku ta dwójka chciała kupić firmę z San Francisco za 10 miliardów dolarów (ok. 40 mld zł). Aplikację Wish na smartfony pobrało już około 500 milionów użytkowników na całym świecie.

Na liście najmłodszych kanadyjskich miliarderów Szulczewski wyprzedził założyciela Shopify Tobiego Lutke, którego fortunę szacuje się na 1,7 mld dol. (ok. 6,5 mld zł). Choć majątek Lutke jest większy, to jest on o rok starszy od założyciela Wish.

Szulczewski jest kawalerem, na co dzień mieszka w San Francisco.

Najbogatsi i najmłodsza

Najbogatszym człowiekiem na ziemi drugi rok z rzędu jest szef Amazona Jeff Bezos, którego fortunę oszacowano na 131 mld dol. (prawie 500 mld zł). Na drugim miejscu znalazł się założyciel Microsoftu Bill Gates - 96,5 mld dol. (ok. 365 mld zł), a na trzecim prezes holdingu Berkshire Hathaway Warren Buffett - 82,5 mld dol. (ok. 313 mld zł).

W najnowszym zestawieniu znalazła się również założycielka firmy kosmetycznej Kylie Cosmetics - 21-letnia Kylie Jenner. Znalazła się na 2057. miejscu. Według "Forbesa" to najmłodszy miliarder świata, który dorobił się majątku samodzielnie (choć to stwierdzenie w przypadku Jenner wywołuje liczne kontrowersje). Pod tym względem przebiła nawet twórcę Facebooka Marka Zuckerberga, który podobny status osiągnął w wieku 23 lat.

Autor: kris / Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Wish.com