TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe dni urlopu dla niektórych pracowników

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnejTVN24
wideo 2/6
TVN24Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej

Dodatkowe dni wolne dla niektórych pracowników Państwowej Inspekcji Pracy - to propozycja, która znalazła się w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o PIP. Dostała ona już także zielone światło od senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Teraz ustawą zajmie się Senat na posiedzeniu plenarnym.

Dla kogo dodatkowy urlop od 2022 roku

Na początku lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącą prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla niektórych pracowników PIP.

Przygotowanie ustawy jest reakcją komisji na petycję skierowaną do Sejmu przez Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ile dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Celem nowelizacji jest przyznanie niektórym pracownikom PIP - wykonującym czynności kontrolne i posiadającym co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowiskach związanych z wykonywaniem tych czynności, prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych, zaś po 20 latach - 12 dni.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, proponowane rozwiązanie zmierza do przyznania pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego na zasadach analogicznych do przepisów przyznających takie prawo pracownikom NIK.

"Takie rozwiązanie, będące także wyrazem uznania dla pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne (wielokrotnie bardzo stresujące), powinno przyczynić się do większej regeneracji pracowników PIP podczas ich urlopów wypoczynkowych, co będzie miało pozytywny wpływ na efektywność i intensywność ich działań podczas pracy" - podkreślono w uzasadnieniu.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

"Urlop im się należy"

We wtorek senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej jednogłośnie, pozytywnie, zaopiniowała nowelizację ustawy. Nie zgłoszono żadnych uwag do ustawy.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek podkreśliła, że resort pozytywnie wyraża się o ustawie. - Uważamy, że trzeba pracowników docenić i urlop im się należy - zaznaczyła.

Teraz ustawą zajmie się Senat na posiedzeniu plenarnym.

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock