W niektórych sytuacjach życiowych pracownikom przysługuje dodatkowy urlop okolicznościowy. Pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu, wzięte z jego tytułu dni wolne nie pomniejszają naszej puli urlopu wypoczynkowego. W jakich sytuacjach i kto może skorzystać z urlopu okolicznościowego?
Urlop okolicznościowy – komu przysługuje?
Polskie prawo przewiduje różne rodzaje urlopów. Obok najpopularniejszego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni rocznie przysługuje nam również urlop okolicznościowy. Ten rodzaj dodatkowego urlopu przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę przy okazji ważnych wydarzeń w ich życiu, a konkretniej: ślubu, narodzin dziecka oraz śmierci bliskiej osoby.
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego, a za dni urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie.
Urlop okolicznościowy przysługuje przy tym jedynie na wniosek samego pracownika. Najlepiej, gdy wniosek ten składany jest z wyprzedzeniem, choć sytuacje życiowe często sprawiają, że nie jest możliwe wcześniejsze zapowiedzenie pracodawcy zamiaru wzięcia urlopu okolicznościowego. W takich sytuacjach możemy powiadomić pracodawcę o zaistniałej sytuacji najpóźniej w drugim dniu naszej nieobecności w pracy.
Urlop okolicznościowy na żądanie pracodawcy wymaga ponadto odpowiedniego udokumentowania np. poprzez dołączenie odpisu aktu małżeństwa, odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka lub odpisu aktu zgonu.
Ile wynosi urlop okolicznościowy?
Urlop okolicznościowy oznacza w praktyce 1 lub 2 dni wolne od pracy, w zależności od wydarzenia, które miało miejsce w naszym życiu.
2 dni dodatkowego urlopu przysługują nam, gdy sami bierzemy ślub, gdy rodzi nam się dziecko, oraz w przypadku śmierci kogoś z najbliższej rodziny pracownika: małżonka, dziecka, rodzica, ojczyma lub macochy.
1 dzień dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi natomiast w przypadku ślubu jego dziecka oraz śmierci jego rodzeństwa, teściów, dziadków, a także osoby pozostającej pod opieką lub na utrzymaniu pracownika.
Powyższy wymiar urlopu okolicznościowego nie jest zależny od wymiaru etatu pracownika – przysługuje na takich samych zasadach niezależnie czy pracuje on na pełny etat, czy np. na 1/8 etatu.
Urlop okolicznościowy – co warto wiedzieć
Warto pamiętać, że z urlopu okolicznościowego nie musimy korzystać dokładnie w dniu wydarzenia. Na przykład dzień wolnego przysługujący nam z tytułu ślubu dziecka możemy wykorzystać wcześniej, aby pomóc dziecku w przygotowaniach – sami zgłaszamy pracodawcy, którego dnia chcemy ten urlop wykorzystać. Ważne jest jedynie, aby wskazany dzień był powiązany z wydarzeniem, które uprawnia nas do wzięcia urlopu okolicznościowego.
W przypadku, gdy przysługują nam dwa dni urlopu, nie musimy ich także brać dzień po dniu – możemy np. jeden dzień wykorzystać na zawiezienie ciężarnej żony do szpitala, a drugi w dniu narodzin dziecka.
Zdarza się, że dzień urlopu okolicznościowego wykorzystamy, po czym podstawa jego przyznania zniknie – np. ślub zostanie odwołany. W takich przypadkach wykorzystany urlop okolicznościowy zostaje zamieniony na zwykły urlop wypoczynkowy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock