O ile wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku? Posłanka o "racjonalności", wiceminister odpowiada

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Szpila: Polska jest krajem niepełnosprawnym prawnie. To nie pieniądze są fundamentalne, tylko zmiany systemowe
Szpila: Polska jest krajem niepełnosprawnym prawnie. To nie pieniądze są fundamentalne, tylko zmiany systemoweTVN24
wideo 2/7
TVN24Szpila: Polska jest krajem niepełnosprawnym prawnie. To nie pieniądze są fundamentalne, tylko zmiany systemowe

Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie. To ważna informacja również dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie jest ustalane w odniesieniu do aktualnej wysokości wynagrodzenia minimalnego. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich zapytała, czy oznacza to, że - podobnie jak płaca minimalna - świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku będzie waloryzowane dwukrotnie. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Interpelację do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku skierowała Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej. Jak zauważyła, kwota minimalnego wynagrodzenia za prace w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie - 1 stycznia i 1 lipca.

"Z moim biurem kontaktują się osoby pobierające wskazane świadczenie - opiekunowie osób niepełnosprawnych. Świadczenie pielęgnacyjne stanowi dla nich zapłatę za ciężką i wyczerpująca pracę w postaci opieki nad osobą niepełnosprawną. Skoro w 2023 roku dwukrotnie wzrośnie wysokość minimalnego wynagrodzenia, racjonalne jest również zwiększenie świadczenia pielęgnacyjnego" - napisała posłanka KO. W związku z tym Hartwich zapytała, czy świadczenie pielęgnacyjne będzie w 2023 roku dwukrotnie waloryzowane.

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego

Świadczenie pielęgnacyjne jest jednym ze świadczeń opiekuńczych wprowadzonych na mocy ustawy z 28 listopada 2003 roku. Skierowane jest do osób, które nie podejmują zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej, albo rezygnują z niego w celu sprawowania opieki nad: osobą mającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo osobą mającą orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami o konieczności stałej lub długotrwałej opieki.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha w odpowiedzi na interpelację wskazała, że "w aktualnym stanie prawnym, kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega procesowi corocznej waloryzacji na zasadach określonych w art. 17 ust. 3a-3d ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych".

"Powyższe przepisy przewidują jedną waloryzację świadczenia pielęgnacyjnego w danym roku, która polega na zwiększeniu, co roku od dnia 1 stycznia, kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji, jakim jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja" - wyjaśniła wiceminister.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023

Jak podała Socha, oznacza to, że w 2023 roku świadczenie pielęgnacyjne, po zastosowaniu powyższego mechanizmu waloryzacji, wynosi 2458 zł miesięcznie. Wcześniej było to 2119 zł miesięcznie. Stanowi to wzrost o około 16 proc., o tyle też od stycznia poszła w górę rok do roku płaca minimalna.

Wiceszefowa MRiPS zaznaczyła, że świadczenie pielęgnacyjne nie będzie waloryzowane drugi raz w tym roku. "Z uwagi na brzmienie ww. obowiązujących przepisów dot. zasad waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego, dla celów ustalenia (podwyższenia) kwoty świadczenia pielęgnacyjnego obowiązującej w 2023 r., znaczenie ma wyłącznie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca od 1 stycznia 2023 r." - napisała w odpowiedzi na interpelację posłanki KO.

"Natomiast wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązujący od 1 lipca 2023 r. zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego przypadającej na dzień 1 stycznia 2024 r." - dodała Barbara Socha.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości